Obama na mukama: Mnoge američke savezne države ne odustaju od sankcije prema Iranu

SAD i Iran sve su bliži sklapanju povijesnog nuklearnog sporazuma, no bez obzira na ishod koji će biti poznat do 30. lipnja, mnoge američke savezne države će, kako se čini, zadržati svoje sankcije Iranu i to bi moglo zakomplicirati proces zatopljavanja odnosa između dugogodišnjih neprijatelja.

Ograničenja će ukinuti tek kada savezna vlada ukine sve sankcije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malo je poznato, što se međunarodne izolacije Irana tiče, da je oko 20 američkih saveznih država donijelo vlastite mjere kažnjavanja tvrtki koje djeluju u određenim sektorima gospodarstva, a u više od polovice tih država ograničenja se ukidaju tek nakon što se Iran skine s popisa država koje sponzoriraju terorizam ili ako se ukinu sve sankcije savezne vlade protiv Irana, što nije najizgledniji scenarij čak i da dođe do spoomenutog povijesnog sporazuma, piše Reuters. Dvije države, Kansas i Mississippi, čak razmatraju uvođenje novih sankcija Iranu.

Izgledi da savezne države zadrže sankcije ili čak uvedu nove, u trenutku kada je savezna vlada sve bliže sklapanju sporazuma s Iranom, mogli bi pojačati razdor između pojedinih država i savezne vlade oko jednog od ključnih pitanja američke vanjske politike.

Republikanci ne odustaju od investicijskih sankcija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše investicijske sankcije nisu ni na koji način vezane uz pregovore predsjednika Obame s Irancima”, kazao je republikanski senator Floride Don Gaetz. On je 2007. sudjelovao u donošenju zakona kojim se kompanije kažnjavaju zbog ulaganja u iranski energetski sektor.

“Iranci bi morali dramatično promijeniti ponašanje i mi se ne moramo nužno rukovoditi mišljenjem predsjednika Obame, ili bilo kojeg drugog predsjednika, o Irancima”, dodao je Gaetz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.