Francuski biskupi priopćenjem su oštro osudili scenu na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu i izrazili žaljenje zbog toga događaja.
Biskupi su izrazili „najdublje žaljenje“ zbog jednog dijela četverosatne ceremonije, nazvavši ga „izrugivanjem i ponižavanjem kršćanstva“, objavio je Kathpress a prenosi IKA.
„Kršćani na svim kontinentima povrijeđeni su tom provokacijom i pretjerivanjem“, poručili su izražavajući zahvalnost predstavnicima drugih vjerskih skupina koji su nakon ceremonije izrazili solidarnost s kršćanima.
Parodija na Posljednju večeru s elementima transseksualne zabave i modne revije
U spornom dijelu ceremonije, „drag kraljice“ zajedno s plesačima i drugim zabavljačima na mostu preko Seine očigledno su „odglumili“ Posljednju večeru kako ju je predočio Leonardo da Vinci. U parodiji su bili vidljivi elementi transseksualne zabave i modne revije.
>Brojne kritike na otvorenje OI u Parizu: Forsirani ‘woke’ i parodija na posljednju večeru
Najpoznatija sudionica bila je Nicky Doll, poznata kao voditeljica „Drag Race France“, koja je bila i jedna od nositeljica olimpijske baklje.
Svima koji se osjećaju pogođeni tom predstavom, francuski biskupi su poručili da slavlje Olimpijskih igara seže daleko iznad ideološke pristranosti pojedinih umjetnika. „Sport je predivan čin, koji duboko dira srca sportaša i gledatelja te pritom posreduje važne vrijednosti i načela. Štoviše, Olimpijske igre mogu pridonijeti većemu jedinstvu, zajedništvu, miru i uzajamnom uvažavanju među ljudima“, poručili su.
Biskupi podsjećaju da u Parizu ima i vjerskih sadržaja
„Mimo te sporne scene, ceremonija otvaranja ponudila je prekrasne trenutke ljepote, radosti i sreće“, naglasili su biskupi, dodavši da su mnogi s pravom hvalili osjećaje koji su pritom nastali.
>Bartulica reagirao na šokantnu scenu s otvorenja OI: Što tko sije, to će i žeti
Podsjetili su da se Crkva u Francuskoj aktivno uključila u Olimpijske igre, organiziravši „Svete igre“. Nakon trogodišnjih priprema, više od dvije tisuće volontera opsežnim kulturnim, sportskim i duhovnim pratećim programom podupire opće oduševljenje Olimpijskim igrama u Parizu.
Uvodno u program „Svetih igara“, 19. srpnja u pariškoj crkvi sv. Magdalene je slavljena misa kojoj su nazočili predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora Thomas Bach i 200 izaslanika iz cijeloga svijeta.