Odvjetnici koji zastupaju Nicka Sandmanna, mladog tinejdžera i srednjoškolca iz Kentuckyja (SAD) koji je bio podvrgnut neviđenoj medijskoj hajci američkih medija i „kulturnjaka“, priopćili su u utorak kako tuže novine Washington Post za 250 milijuna dolara kompenzacijske i kaznene odštete, piše Fox News.
(VIDEO) Američki mediji lažno optužili dječake sa Hoda za život
Tužba, koja je podnesena na saveznom sudu u Kentuckyju, optužuje poznati list Washington Post da je prakticirao “moderni oblik McCarthyizma”, čija je meta bio tinejdžer Nick Sandmann, te da su “koristeći svoja ogromna financijska sredstva ušli u seriju objava niza lažnih i pogrdnih članaka u tiskanom i on-line obliku kako bi ocrnili i oklevetali dječaka koji je, po njihovom mišljenju, bio njima prihvatljiva žrtva u njihovom ratu protiv predsjednika Trumpa”.
Glasnogovornik Washington Posta, Kris Coratti, je u e-mailu za Fox News izjavio da je taj list “pregledao kopiju tužbe, te da planiraju snažnu obranu”.
Nick Sandmann, učenik katoličke srednje škole Covington, postao je meta agresivne medijske harange i optužbi javnosti nakon što je objavljena video snimka u kojoj je dječak samo stajao licem u lice s Indijancem Nathanom Phillipsom, dok je na glavi nosio kapu “Make America Great Again” (Učinimo opet Ameriku velikom), što je očito smetalo medijima. Sandmann je bio pripadnik jedne od skupina mladih iz Covingtona koji su prisustvovali mirnom okupljanju za pravo začete djece na rođenje i život. Sandmann i učenici prvotno su bili medijski optuženi čak za iniciranje nepostojećeg sukoba, ali drugi videozapisi i izjave pokazali su obrnuto: da su djeca bila verbalno i agresivno napadnuta od skupine crnoputih uličnih propovjednika koji su vrištali i na njih i na skupinu Indijanaca. U tužbi se tvrdi da je Washington Post “ignorirao istinu” o incidentu i kaže da je list “lažno optužio Nicka”, te da je na razne načine sudjelovao rasističkom i neprikladnom ponašanju prema dječaku. Sandmannovi ugledni odvjetnici optužuju Washington Post da je objavio sedam “lažnih i klevetničkih” članaka o incidentu, i to svjesno znajući „za lažne i pogrdne optužbe“ s mogućnošću da budu ponovno objavljivane od strane drugih, uključujući medijske i druge kuće, kao i na društvenim medijima.
Ranije ovog mjeseca, Sandmannovi odvjetnici poslali su pisma u više od 50 medijskih organizacija, poznatih osoba i političara – uključujući Washington Post, New York Times, CNN, senatoricu Elizabeth Warren, te glumce Alyssu Milano i Jim Carrey – najavivši prvi korak u mogućim tužbama protiv njih zbog klevete. Prošli tjedan istražitelji koje je angažirala katolička biskupija Covington zaključili su da učenici nisu poticali sukob s Phillipsom. Biskup Roger Foys, koji je u početku osudio ponašanje učenika, napisao je u pismu roditeljima da su učenici „bili stavljena u situaciju koja je bila istodobno bizarna i čak prijeteća za djecu”.
Inače, suci u SAD-u se biraju na izborima, te se na taj način osigurava veća neovisnost od politike i korupcije.