Moskva je objavila da su promatrači OESS-a počeli u srijedu nadzirati dvije kontrolne točke na rusko-ukrajinskoj granici, a NATO da raste broj ruskih vojnika i naoružanja duž granice, prenose agencije uz vijest da istražitelji zbog borbi još ne mogu doprijeti do mjesta pada zrakoplova MH17.
“Nadzor kontrolnih točaka Doneck i Gukovo obavljat će 16 promatrača OESS-a tijekom 24 sata”, priopćilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova ne navodeći kada će misija završiti, no dodaje da bi promatrači “mogli biti ugroženi” nastavkom sukoba između vladinih snaga i proruskih separatista, prenosi agencija AFP.
Reuters citira izjavu vojnog zapovjednika NATO-a generala Philipa Breedlovea da je broj ruskih vojnika narastao “znatno iznad 12.000” duž granice s Ukrajinom.
Pozivom promatračima OESS-a da nadziru kontrolne točke, Moskva odgovara Washingtonu i Kijevu koji je optužuju da preko tih graničnih prijelaza proruske pobunjenike opskrbljuje vojnom opremom.
Breedlove je u srijedu novinarima u Prištini rekao kako promatraju gomilanje vojne opreme s ruske strane granice.
“Gledamo kako se oprema prebacuje iz unutarnjeg središnjeg vojnog okruga u Rusiji do Rostova”, rekao je Breedlove novinarima u Prištini. Dodao je da se vojna oprema ondje sklapa i prebacuje prema granici te preko nje, javlja Reuters.
Moskva tvrdi da je misija OESS-a “novi dokaz dobre volje Rusije koja pokušava pomoći smanjivanju unutarukrajinskog sukoba”.
Misija je, međutim, ograničena tek na dio granice, piše AFP.
Međunarodni istražitelji i dalje ne mogu doprijeti do mjesta pada zrakoplova MH17, objavio je u Den Haagu nizozemski voditelj misije zadužen za prebacivanje tijela žrtava u domovinu.
“Nesigurnost na cesti i duž ceste vrlo je velika”, rekao je Pieter Jaap Aalbersberg i dodao “To smo zaključili na temelju izviđačke misije OESS-a tijekom dana”.
Četvrti dan zaredom nenaoružani policijski istražitelji iz Nizozemske i Australije ne uspijevaju doći do mjesta pada malezijskog zrakoplova. Unatoč objavljenom prekidu vatre na mjestu nesreće, sukobi su se zadnjih dana pojačali u tom sektoru.
Zrakoplov Boeing 777 kompanije Malaysia Airlines srušen je raketom 17. srpnja s 298 osoba od kojih 193 Nizozemaca i 28 Australaca. Dosad je 228 kovčega prebačeno u Nizozemsku na proces identifikacije.
“Neprestance se procjenjuje sigurnost, nastojat ćemo doći idućih dana na mjesto nesreće, no veliko je pitanje hoće li se sigurnost poboljšati”, rekao je Aalberberg.
Nizozemska policija upozorila je međutim da su slabi izgledi da će u tome uspjeti zbog stalnih sukoba. Aalberg je izvijestio da se očekuje dolazak 68 stručnjaka i policajaca iz Malezije u četvrtak.