Papa Franjo velikom misom završio posjet Maroku

foto: FAH

“Budite svi sluge nade koju naš svijet tako hitno treba”, riječi su ohrabrenja uz koje se papa Franjo oprostio od sjevernoafričke zemlje Maroka. Njegova je izjava uslijedila na kraju mise za katolike u zemlji, koji čine manje od 0.1% nacije u kojoj je oko 35 milijuna stanovnika, 99 posto Muslimana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Franjo je u nedjelju velikom misom zaključio svoj kratki službeni posjet Maroku obilježen pozivom na međuvjerski dijalog i toleranciju.

Zahvala marokanskom kralju

Agencija Zenit prenosi njegove završne riječi: “Po završetku Euharistije želim još jednom blagosloviti Gospodina što mi je omogućilo da putujem kako bih bio, među vama i zajedno s vama, sluga nade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahvaljujem se Njegovom Veličanstvu kralju Mohamedu VI za njegov poziv, kao i vlastima i svima koji su pomogli u svakoj fazi ove posjete.

Zahvaljujem svojoj braći biskupima, nadbiskupima Rabata i Tangiera, zajedno s svećenicima, redovnicama i redovnicama i svim vjernicima laicima koji su ovdje prisutni u Maroku kao sluge života i poslanja Crkve. Hvala vam, draga braćo i sestre, na svemu što ste učinili da se pripremite za ovaj posjet i za sve što smo dijelili u vjeri, nadi i ljubavi.

S tim osjećajima zahvalnosti još jednom vas potičem da ustrajete na putu dijaloga s našom braćom i sestrama muslimanima i da surađujete u stvaranju vidljivog univerzalnog bratstva koje ima svoj izvor u Bogu. Neka svi budete sluge nade koju naš svijet tako hitno treba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I molim vas, ne zaboravite moliti za mene.”

Nakon što je pola dana proveo s kraljem Muhamedom VI. s kojim je vodio međuvjerski dijalog, Papa se posvetio maloj kršćanskoj zajednici te zemlje.

“I dalje budite bliski s onima koje često ignoriraju, s malim ljudima i siromasima, sa zatvorenicima i migrantima”, poručio je Papa, koji se dan ranije u humanitarnom centru Caritasa susreo s 80 migranata. “Dragi prijatelji, to znači da misija koju provodimo mi – krštene osobe, svećenici te posvećeni muškarci i žene, zapravo nije određena našom brojnošću ni veličinom prostora koji zauzimamo, već sposobnošću da napravimo promjene i potaknemo čudo i suosjećanje,” kojemu uči Katolička Crkva, kazao je Papa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Maroku je, kao i u većini zemalja s muslimanskom većinom, prelazak s islama na kršćanstvo strogo kažnjiv, najmanja kazna je tri godine zatvora, a marokanske vlasti ne priznaju preobraćenike na kršćanstvo, pa mnogi među njima Boga štuju samo u svojim domovima. Maroko je zemlja “umjerenog islama”, dok se u onima u kojima se islam strogo poštuje takav prelazak kažnjava isključivo smrću.

Kralj bez komentara

Marokanski kralj Muhamed VI. ni na koji način nije komentirao postojanje tisuća Marokanaca koji su se preobratili na kršćanstvo, ali ne ulaze u crkve te od 2017. traže da im se omogući sloboda prakticiranja katoličke vjere.

U subotu, prvog dana posjeta, Papa je u propovijedi rekao: “Istina je da mnoge situacije mogu potaknuti podjelu i razdor, dok nas druge mogu dovesti u sukob i antagonizam.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To se ne može poreći”, kazao je, ističući kako smo često u iskušenju vjerovati da su mržnja i osveta legitimni načini osiguranja brzog i učinkovitog pravosuđa.

“Ipak,” naglasio je papa, “iskustvo nam govori da mržnja, podjela i osveta uspijevaju samo ubiti dušu naših naroda, truju nadu naše djece i uništavaju i brišu sve što njegujemo.”

“Samo u tom golemom horizontu možemo nadići naše kratkovidne, podjeljujuće i načine razmišljanja i vidjeti stvari na način koji ne umanjuje naše razlike u ime prisilnog jedinstva ili mirne marginalizacije”, rekao je, dodajući: “Samo ako možemo svaki dan podići svoje oči prema nebu i reći: “Oče naš”, hoćemo li biti dio procesa koji nas može natjerati da jasno vidimo stvari i riskiramo da više ne živimo kao neprijatelji, nego kao braća i sestre. ”

Papa je podsjetio da kršćani imaju izbor pred njima.

“Kršćanin zna da u Očevoj kući ima mnogo soba: jedini koji ostaju vani su oni koji odluče ne sudjelovati u njegovoj radosti.”

Franjo im se zahvalio na načinu na koji svjedoče Evanđelje milosrđa u ovoj zemlji i za njihove napore da svaku od svojih zajednica učine oazom milosrđa.

Držite se blizu malih

“Ohrabrujem vas da i dalje dopustite da kultura milosrđa raste, kultura u kojoj nitko ne gleda stvari ravnodušno, ili odvraća pogled pred onima koji pate”, rekao je Sveti Otac, insistirajući: “Držite se blizu malenima i siromašnima i svima onima koji su odbačeni, napušteni i zanemareni. ”

Papa je zaključio molitvu; “Neka vas Milosrdni i Suosjećajni – kako ga često prizivaju naša muslimanska braća i sestre – ojača i učini vaša djela ljubavi još plodnijima.”

U nedjelju poslijepodne je papa Franjo pred 10.000 vjernika predvodio veliku misu na španjolskom u sportskom centru Rabata.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.