Pilula za pobačaj u SAD-u i dalje legalna, no priča još nije gotova

pilula
Foto: iStock

Američki Vrhovni sud je u četvrtak donio presudu kojom je dozvolio da pilula za pobačaj mifepriston ostane na tržištu bez novih ograničenja. Time je završeno jedno poglavlje pravnog spora glede pilule, no time nije isključena mogućnost njezine zabrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbacivši tužbu medicinskih skupina i liječnika koji se protive pobačaju, Vrhovni sud nije presudio u korist njihove tvrdnje da je američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) nepravilno postupila kada je ublažila ograničenja za mifepriston. piše Glas Istre. Uprava je, među ostalim, dozvolila da ga se prepisuje na daljinu i šalje poštom.

Sud je presudio da tužitelji nisu pokazali da su pretrpjeli štetu koja bi im dozvolila da uopće započnu tužbu. Tužitelji su tvrdili da dostupnost pilule nanosi štetu liječnicima koji se protive pobačaju. Liječnici bi mogli biti prisiljeni postupiti suprotno vlastitoj savjesti kada bi liječili pacijente koji su razvili komplikacije zbog korištenja pilule.

Pilula i dalje ostaje predmet spora

No, Vrhovni sud je presudio da tužitelji nisu podastrli nikakve dokaze da se bilo koji liječnik ikada zaista suočio s takvom situacijom niti da je vjerojatno da će se to događati ubuduće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>SAD: Vrhovni sud bi mogao ograničiti dostupnost abortivnih pilula

U pravilu bi to bio kraj parnice. Međutim, prošlog studenog je okružni sudac Matthew Kacsmaryk u teksaškom gradu Amarillo, gdje je tužba prvotno podnesena, dozvolio trima saveznim državama, u kojima su na vlasti republikanci, a pobačaj je zabranjen, da se pridruže pravnom postupku kao tužitelji.

Te su savezne države, Idaho, Missouri i Kansas, zatražile da budu dio žalbe koju razmatra Vrhovni sud, no sud je to odbio, zbog čega su njihovi zahtjevi ostali na nižem, Kacsmarykovom sudu. Sada mogu pokušati samostalno istjerivati pravdu.

Pilula Mifepriston je prvi dio medikamentoznog pobačaja

Mifepriston je prvi dio medikamentoznog pobačaja, koji je FDA odobrio za prekid trudnoće u prvih 10 tjedana. Medikamentozni pobačaj se prošle godine u Sjedinjenim Američkim Državama odnosio na više od 60 posto svih prekida trudnoće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Pilula za pobačaj je uzrok sepse i smrti Britanke

Pilula je privukla pozornost kada su savezne države s republikancima na vlasti zabranile ili ograničile pobačaj. To su učinile nakon što je Vrhovni sud SAD-a, s većinom konzervativnih sudaca imenovanih za vrijeme mandata Donalda Trumpa, ukinuo presudu iz 1973.godine u slučaju ‘Roe protiv Wadea’. Time je odlučeno da pravo na pobačaj nije Ustavom zajamčeno pravo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.