Na sutrašnjim predsjedničkim izborima u Siriji, Bašar al-Asadu suprotstavljaju se dvojica oporbenih protukandidata: neovisni zastupnik Maher al-Hadžar te poslovni čovjek Hasan al-Nuri.
Sirijcima u egzilu političko natjecanje je onemogućeno, a kandidati koji žive u Siriji morali su dobiti potporu 36 zastupnika u parlamentu. Pravo glasa imaju svi punoljetni Sirijci, uključujući 6,5 do 7 milijuna Sirijaca zbog rata raseljenih unutar zemlje.
Birališta će se otvoriti u svim gradovima, osim Rake, koji je pod nadzorom ultraradikalnih džihadista, ali ih neće biti na selima. Neće ih biti ni u gradskim četvrtima koje su u rukama pobunjenika, kakav je slučaj u Alepu ili Deir Ezoru.
Zbog ratnog sukoba u inozemstvu je gotovo tri milijuna Sirijaca, no od tog je broja samo 200.000 upisano na biračke popise i moći će glasati u 39 sirijskih veleposlanstava u inozemstvu, objavio je dnevni list Al Watan.
Bašar i njegov otac Hafez al-Asad, koji je vladao od 1970. do 2000. godini, na dužnost su potvrđeni referendumom.
Al Asada podržavaju Iran i Rusija, a SAD i Europska unija proglasili su ih farsom.
Analitičari predviđaju da izbori neće donijeti većih promjena. Volker Perthes, direktor Njemačkog instituta za vanjsku politiku i sigurnost predviđa da će Iran, koji podržava Asadov režim te Saudijska Arabija koja podupire pobunjenjenike, razgovarati o podjeli vlasti u zemlji uništenoj ratom.
Tekst se nastavlja ispod oglasa