Pročitajte što strani mediji pišu nakon izglasavanja nepovjerenja premijeru Tihomiru Oreškoviću!

Svjetske agencije i mediji prenijeli su vijest o  izglasavanju nepovjerenja premijeru Tihomiru Oreškoviću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiza Der Standarda

Austrijski Der Standard objavio je analizu, u kojoj prognozira da bi nakon Karamarkove ostavke na mjesto potpredsjednika Vlade HDZ mogao ponovno postati umjereniji, što bi omogućilo i ono što nitko ne očekuje – veliku koaliciju sa SDP-om. Karamarkova je ostavka, piše Der Standard, “velika cenzura u hrvatskoj politici”.

“Tomislav Karamarko će nakon konačnog odlaska iz prvih redova HDZ-a ostaviti stranku na raskrižju. A ono se nalazi na klisuri. Dok Karamarkov put vodi ravno u propast, novi kurs bi mogao od HDZ-a učiniti jednu modernu kršćansko-demokratsku stranku”, piše Der Standard koji velikim hrvatskim strankama savjetuje da sad razmotre i mogućnsot vladanja u velikoj koaliciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U vremenima krize bi ovoj državi na Jadranu bila za poželjeti velika koalicija u kojoj bi dvije dominirajuće stranke zajednički radile na dalekosežnim reformama”, zaključuje Der Standard.

Die Presse o ‘posljednjem činu u višetjednoj krizi vlade’

Kriza vlade u Hrvatskoj: vicepremijer Karamarko podnio ostavku“, piše  austrijski dnevnik Die Presse koji konstatira da je šef HDZ-a “upetljan u nevjerojatnu korupcijsku aferu”. To je, doduše, “tek posljednji čin u višetjednoj krizi vlade”, a slijedi izglasavanje nepovjerenja premijeru Tihomiru Oreškoviću. Nakon toga, preslagivanje ili novi izbori. Die Presse podsjeća na povezanost Ane Karamarko s lobistom MOL-a Jozom Petrovićem, zbog čega je Karamarko optužen da je u sukobu interesa jer su “mađarska kompanija i Hrvatska godinama u svađi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DPA: HDZ očekuje teška borba za skupljanje 76 glasova

Njemački dpa također prenosi kako je glas o nepovjerenju pokrenuo HDZ, veći partner u koaliciji, usred svađe s nestranačkim Oreškovićem i partnerima, samo šest mjeseci nakon preuzimanja vlasti. HDZ očekuje teška borba za skupljanje 76 od 151 glasa za novog premijera, ministra financija Zdravka Marića, u roku od mjesec dana, piše dpa.

Norbert Mappes-Niediek,  dopisnik s ovih prostora, zaključuje kako je Karamarko svojim primjerom demonstrirao ono što “prosječni hrvatski birač” zamjera čitavoj njegovoj stranci: “da su nacionalne poze tek kamuflaža za pohlepu”, piše Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Vladi koja je vladala od siječnja sjedi još junior partner, reformska lista Most koja se posvađala s HDZ-om oko “optužbi za korupciju” predsjednika stranke Tomislava Karamarka koji je i potpredsjednik Vlade. Spominje se i odluka Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa o tome da je Karamarko bio u sukobu interesa u vezi teme INA – MOL te da je predsjednik HDZ-a u Vladi “zagovarao popustljiv stav prema mađarskom naftnom koncernu” s kojim je Hrvatska u “dugogodišnjem sporu” oko upravljačkih prava INA-e, stoji u tekstu Neue Zürcher Zeitunga (NZZ), objavljenom pod naslovom ‘Hrvatska vlada formalno propala’.

Bloomberg: Odgoda planirane reforme

Američki Bloomberg piše kako je izglasavanje nepovjerenja Tihomiru Oreškoviću i njegovoj Vladi produbilo politički metež u najnovijoj članici Europske unije nakon izbora u studenom te također navodi kako će to odgoditi planirane reforme za spašavanje državne ekonomije koja je kroz rekordnu šestogodišnju recesiju pala za 12 posto.

Unatoč padu vlade, državni dug u eurima do 2025. u četvrtak je pao za pet baznih bodova, na 3,82 posto, piše Bloomberg, dodavši kako je po anketi Ipsos Pulsa HDZ trenutačno izjednačen sa SDP-om na 29 posto. Opterećen sukobima dviju vladajućih stranki, Orešković je planirao mjere koje su uključivale rezanje proračunskog deficita i javnog duga te prodaju državne imovine kako bi se stvorio prostor za rast gospodarstva, zaključuje Bloomberg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski i slovenski mediji

Srbijanski Tanjug prenosi izjavu Bože Petrova koji je nakon izglasavanja nepovjerenja premijeru Oreškoviću rekao da smatra da ovoj Vladi nije dana istinska prilika te da je uvjeren da će novi izbori biti održani na jesen jer je takva praksa u svim demokratski razvijenim državama. Petrov je upozorio javnosti da se danas pokazalo tko s kim u odlučuje u Hrvatskoj, a to su HDZ i SDP, piše Tanjug.

Srbijanska novinska agencija Beta prenosi Oreškovićevu izjavu da je “malo tužan” i da nije očekivao takav rasplet te navode kako je HDZ-ov razlog za rušenje Oreškovića bilo to što se okrenuo protiv stranke koja ga je dovela za predsjednika Vlade te zbog navodne zlouporabe obavještajnog aparata, što je Orešković odbacio.

Slovenska STA u članku naslovljenom “Tihomir Orešković – vrhunski menadžer i neuspješan premijer” donosi biografiju bivšeg premijera, navodeći kako se nije mnogo čulo o njegovim političkim i filozofskim uvjerenjima, no da je podržavao svoje ministre i kad su u međunarodnim krugovima bili kritizirani zbog radikalno desnih pogleda. HDZ je očekivao da će u Vladi dobiti podršku Oreškovića za sve svoje planove, ali spor je izbio ubrzo nakon formiranja Vlade, pri imenovanju prvog čovjeka Sigurno-obavještajne agencije, piše STA.

Reuters u svom stilu

“Stranka koja je pokrenula opoziv, konzervativni HDZ, pomagala je pri postavljanju tehnokratskog premijera Tihomira Oreškovića prije pet mjeseci, no razišli su se nakon slučaja sukoba interesa predsjednika HDZ-a i prvog potpredsjednika Tomislava Karamarka”, drži britanski Reuters. Reuters navodi kako je Hrvatska s velikom nezaposlenošću i javnim dugom jedna od najslabijih ekonomija u Europskoj uniji te da će prijevremeni izbori usporiti reforme potrebne za spašavanje krhkih javnih financija, poboljšanje investicijske klime i poticanje rasta koji je krenuo nakon šest godina recesije.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.