Prosvjednici okupirali parlament Hong Konga na nekoliko sati

epa07687503 A general view of the main chamber after protesters break into the Legislative Council building during the annual 01 July pro-democracy march in Hong Kong, China, 01 July 2019. Protesters are demanding the resignation of Hong Kong Chief Executive Carrie Lam and the full withdrawal of a suspended extradition bill. On 01 July, Hong Kong marks the 1997 transfer of sovereignty of Hong Kong from Britain to China. EPA/RITCHIE B. TONGO

Prosvjednici u Hong Kongu su u ponedjeljak na nekoliko sati zaposjeli tamošnji parlament i na samu 22. godišnjicu predaje bivše britanske kolonije Kini istaknuli nekadašnju kolonijalnu britansku zastavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milijuni su prosvjedovali posljednjih tjedana u Hong Kongu zbog spornog zakona o izručenju u Kinu pa je tako i godišnjica predaje te bivše britanske kolonije Kini popraćena sukobom policije i prosvjednika.

Kako javlja AFP, policija je tek u noći s ponedjeljka na utorak, po lokalnom vremenu, uspjela preuzeti kontrolu nad parlamentom.

Ranije u ponedjeljak, prosvjednici su, prije nego su uspjeli ući u parlament, razbili prozore na zgradi zakonodavnog vijeća. Najmanje jedna žena je ozlijeđena u sukobu s policijom, javlja AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada na čelu s Carrie Lam prije dva tjedna je na neodređeno vrijeme odgodila sporni nacrt zakona o izručenju, ali su se prosvjedi nastavili. Prosvjednici strahuju da bi zakon mogao staviti Hong Kong pod veću kontrolu Pekinga.

Po zakonu bi se stanovnici Hong Konga mogli slati u Kinu na suđenje. Prosvjednici traže potpuno povlačenje zakona, a mnogi među njima žele i da Lam podnese ostavku u slučaju da ne kani povući zakon.

Po kritičarima najavljenog zakona, on bi stanovništvo Hong Konga, bivše britanske kolonije, ostavio na milost i nemilost pravosudnome sustavu Kine, vrlo netransparentnom i pod kontrolom Komunističke partije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičari vjeruju i da bi zakon o izručenju mogao naštetiti vladavini prava u Hong Kongu, kao i njegovoj međunarodnoj reputaciji kao azijskoga financijskog centra. Neki hongkonški tajkuni navodno su već počeli prebacivati svoje bogatstvo u inozemstvo.

Zakon predstavlja jedan od najvažnijih političkih preokreta vlade Hong Konga otkako ga je Britanija vratila Kini 1997., a on zadržao status posebne upravne regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.