Ratni zločinac kapetan Dragan žali se da se smrzavao u policijskom kombiju na putu za Srbiju

Split, 26.09.2017 - Izricanje presude u predmetu optuženog Dragana Vasiljkoviæa, poznatijeg kao kapetan Dragan, kojega optužnica tereti za kazneno djelo za ratne zloèine nad hrvatskim vojnicima i civilima. foto HINA/ Mario STRMOTIÆ /ds

Nakon 13 i pol godina zatvora, od čega je pet odslužio u Lepoglavi, Ratni zločinac Dragan Vasiljković, poznatiji kao kapetan Dragan, u subotu je pušten na slobodu i deportiran u Srbiju. O tretmanu hrvatske policije progovorio je za srpske medije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zatvorski čuvari su me probudili u četiri sata ujutro, rekli da se obučem, dali mi papir da sam slobodan, a onda mi vezali ruke lisicama i utrpali me u policijsko vozilo. Lijepo sam ih pitao ima li grijanja u kombiju, pitao da li se trebam obući bolje… Naravno, grijanje nisu uključili i više od pet sati sam se smrzavao do graničnog prijelaza Bajakovo – Batrovci. Tu su me doslovno izbacili iz marice”, kazao je Vasiljković.

Granicu je prešao pješice. “Prvo sam zatražio tri kugle sladoleda od jagode s čokoladom. To mi je palo na pamet. Kada sam potom došao u smještaj i vidio frižider pun hrane oduševio sam se. Mada, i u Lepoglavi je bilo hrane. U kantini se moglo nabaviti. Neću grditi Hrvate kad nema razloga”, rekao je Vasiljković, a prenosi B92.

Tko je kapetan Dragan?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kapetan Dragan, koji ima srpsko i australsko državljanstvo, uhićen je prije 12 godina u Australiji gdje je živio pod lažnim imenom i bio trener golfa. U srpnju 2015. izručen je Hrvatskoj, a od početka je negirao kaznena djela koja su mu se stavljala na teret i tvrdio da su svjedoci lažno iskazivali.

Kao maloljetnik, dva puta je završio na sudu. Prvo je optužen da je kao maloljetnik krao i potom preprodavao ukradenu robu, a kasnije je optužen za svodništvo i tjeranje žena na prostituciju, što donekle objašnjava optužbe za silovanje s kojima se ovaj zločinac suočava zadnjih deset godina.

Godine 1990. vratio se iz Australije u Srbiju, gdje se povezao sa Sašom Medakovićem, Milanom Martićem i Frankom Simatovićem, koji je na početku velikosrpske agresije na Hrvatsku, bio je ključna osoba za osnivanje i naoružavanje srpskih paravojnih postrojbi u Hrvatskoj, a i šire. Simatović je inače također haški optuženik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U lipnju 2018. Vrhovni sud mu je smanjio kaznu

Podsjetimo, u studenom 2018. Županijski sud u Varaždinu odbio je prijedlog za uvjetnim otpustom Dragana Vasiljkovića, kojem je Vrhovni sud u lipnju smanjio kaznu zbog ratnog zločina nad hrvatskim vojnicima i civilima s 15 na 13,5 godina.

Vijeće varaždinskog suda zaključilo je, uzimajući u obzir podatke dobivene od Centra za dijagnostiku u Zagrebu i Kaznionice u Lepoglavi, da je prijedlog neosnovan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće Centra za dijagnostiku tada je pokazivalo da zatvorenik negira počinjenje kaznenog djela, a kaznu smatra nezasluženom, što ukazalo da svrha kažnjavanja nije ostvarena.

Napao Đokovića zbog podrške hrvatskim sportašima

Vasiljević je u svibnju 2019. godine dobio pozornost srpskih medija, kada je iz hrvatskog zatvora poslao pismo u kojem napada srpskog tenisača Novaka Đokovića zbog podrške hrvatskim sportašima.

“Ne smijemo istom ‘četkom’ obojiti sve Hrvate. Postoje metode da se prebroje i izdvoje časni i hrabri. Evo, predlažem nedavni video gdje su u hrvatskom Splitu, na rivi, napadnuti tvoji kolege sportaši koji su pozvani u goste, a zatim mučki napadnuti. Slažeš li se, Nole, da samo najgori ljudski ološ bez časti, napada svoje goste?”, stajalo je u pismu koje je Vasiljković poslao medijima u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.