Rekordan uzgoj opijuma u Afganistanu

Uzgoj maka za proizvodnju opijuma u Afganistanu dosegnuo je rekord u 2014. s obzirom na zasijanu površinu, navodi UN, što je znak neuspjeha američke politike suzbijanja narkotika, dok se NATO priprema za povlačenje svojih borbenih postrojba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Afganistan i dalje najveći svjetski proizvođač (80 posto proizvodnje) te biljke koja je sirovina za dobivanje heroina i potiče veoma unosnu preprodaju u toj siromašnoj zemlji.

Mak se u 2014. uzgajao na 224.000 hektara, što je povećanje od sedam posto u odnosu na prethodnu godinu, ističe se u godišnjem izvješću UN-ova ureda za droge i za kriminal (UNODC) objavljenom u srijedu.

Ta je površina više nego triput veća od one zasijane 2002. (74.000 hektara), godinu dana nakon zapadne vojne intervencije koju su povele Sjedinjene Države i u kojoj je srušen talibanski režim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč programima iskorjenjivanja te biljke koje je milijardama dolara financirao SAD, uzgoj maka je naglo porastao, napose na jugu zemlje koji dijelom kontroliraju talibanski pobunjenici.

Od te količine maka može se proizvesti 6400 tona opijuma, procjenjuje se u izvješću, što je za 17 posto više nego u 2013., ali i manje nego u 2007. kada je proizvedeno 7400 tona.

Tako je borba s narkoticima drugi veliki neuspjeh Zapada u Afganistanu, nakon neuspjeha da vrati mir i sigurnost u toj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.