Američki predsjednik Joe Biden nalazi se pod pritiskom zbog sastanka zemalja G7 planiranog za utorak, na kojem će se tražiti više vremena za evakuaciju tisuća ljudi koji pokušavaju pobjeći iz Afganistana dok se približava rok za povlačenje američkih snaga 31. kolovoza, javlja Reuters.
U zračnoj luci u Kabulu vlada sveopći kaos i nasilje otkako su talibani preuzeli glavni grad Afganistana 15. kolovoza, a zapadne i afganistanske snage prevoze mase naroda koje u očaju pokušavaju napustiti zemlju.
Evakuacije se provode na ratnom uporištu, dok međunarodne snage pokušavaju evakuirati ljude do roka (31. 8.) koji je ranije dogovoren s talibanima kao konačni rok povlačenja stranih snaga, rekao je za Reuters diplomat NATO-a.
Tisuće Afganistanaca vratilo se svojim domovima nakon što su uvidjeli da je situacija u pokrajinama diljem zemlje ‘relativno mirna’, kazao je.
> Sedam afganistanskih civila poginulo na aerodromu u Kabulu: Nade za evakuaciju sve manje
> Američki zrakoplov prevezao čak 823 Afganistanca iz Kabula: Dvostruko više od putničkog kapaciteta
Biden je izjavio kako bi američke snage mogle ostati u Afganistanu i nakon dogovorenog roka povlačenja, a upozorio je i kako će evakuacija biti ‘teška i bolna’ i da mnogo toga još može poći po zlu.
Američki zastupnik, demokrat Adam Schiff nakon sastanka s obavještajnim službama priopćio je medijima kako ne vjeruje da bi evakuacija mogla biti zaključena za osam dana, koliko je ostalo do kraja dogovorenog roka. “Mislim da je to moguće, ali vrlo nevjerojatno, uzevši u obzir broj Amerikanaca koje još treba evakuirati”, kazao je.
Talibanski službenik u ponedjeljak je poručio da neće tolerirati nikakvo odgađanje, premda je kazao da međunarodne snage nisu službeno zatražile nikakvu odgodu roka. Washington je priopćio da su pregovori u tijeku.
Afganistanci žive u strahu od odmazde i povratka represivnog provođenja islamskog zakona kojeg su talibani nametnuli tijekom prethodnog preuzimanja vlasti od 1996. do 2001., a u što je uključen i podređen položaj žena u društvu. Talibani su već nastavili s brojnim slučajevima nasilnog i netolerantnog ponašanja, čije su snimke dijeljene preko društvenih mreža.
Australija je evakuirala više od 50 afganistanskih paraolimpijki i atletičarki, nakon što im je osigurala vize za ulazak u zemlju, prioćili su iz ABC-a. Vođe SAD-a, Velike Britanije, Italije, Francuske, Njemačke, Kanade i Japana koji se kasnije u utorak sastaju virtualnim putem mogli bi postići dogovor oko zajedničkog međunarodnog stava prema situaciji i obnoviti sankcije kako bi prisilili talibane da prihvate nagodbe i poštuju prava žena i međunarodne odnose.
“Čelnici G7 usuglasit će se oko toga treba li i kada priznati talibansko preuzimanje Afganistana”, kazao je jedan europski diplomat. “I nastavit će zajedno blisko surađivati oko tog pitanja.”
Talibanski vođe pokušali su pokazati nešto umjereniji pristup otkako su zauzeli Kabul, započevši dogovore oko formiranja vlasti, a u pregovore su uključili i neke od vođa bivših vlada poput bivšeg predsjednika Hamida Karzaija.
Međunarodno priznanje talibanske vlasti u Afganistanu imalo bi važne posljedice, uključujući pripuštanje talibana pomoći izvana, o čemu su ovisile prethodne afganistanske vlade.
Biden se tako nalazi pod pritiskom ostalih zemalja G7 zbog produženja roka evakuacija nakon planiranog 31. kolovoza. Francuska traži više vremena, a njemački ministar vanjskih poslova izjavio je kako je nužno razmotriti treba li uopće ostati u Afganistanu nakon dogovorenog datuma.
Biden je podložen brojnim kritikama zbog akcije povlačenja iz Afganistana, nakon što je njegov prethodnik Donald Trump ranije postigao dogovor s talibanima. Američke vojne snage pod snažnim su dojmom nakon predaje afganistanskih vojnika pred talibanima, nakon što ih je SAD pripremao u razdoblju od 20 godina. “Je li vrijedilo? Jest. Boli li još uvijek? Da”, kazao je zapovjednik mornarice, general David Berger.
Tekst se nastavlja ispod oglasa