Rusija nizom incidenata otvorila novu frontu u hibridnom ratu protiv istočnog krila NATO-a

Rusija
Foto: iStock

Istočno krilo NATO-a svjedoči nizu izgreda usmjerenih na provociranje i destabilizaciju zemalja koje graniče s Rusijom. Baltičko područje time se sve više pretvara u drugu frontu u sukobu Zapada s Moskvom, piše Remix.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedavno je nekoliko maskiranih muškaraca u čamcima uklonilo narančaste navigacijske oznake na graničnoj rijeci Narvi, koja odvaja Estoniju od Rusije.

Prema vladi u Tallinnu, postavljanje navigacijskih oznaka na rijeku tradicionalno je dogovoreno s Moskvom kako bi se spriječio nenamjerni ulazak ribarskih i rekreacijskih brodova na ruski teritorij.

Međutim, od 2023. godine Rusija nije pristala na smještaj oko polovice od 250 plutača planiranih za ovu godinu. Estonija je zatražila povratak uklonjenih markera i izjavila da će instalirati više ako Rusija ne pruži dokaze o promjeni navigacijske rute. Estonija još uvijek čeka odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusija nizom incidenata provocira zapadne susjede

Ovaj incident dio je niza postupaka čiji je cilj isprovocirati i destabilizirati zemlje koje dijele granicu od 3.550 kilometara s Rusijom i njezinim saveznikom Bjelorusijom. Općenito, ti napadi nisu konvencionalne prirode koji bi mogli izazvati kolektivni odgovor NATO-a. Međutim, učestalost takvih provokacija povećala se otkako je Rusija početkom 2022. pokrenula rat u Ukrajini.

>Rusija planira reviziju granica u Baltičkom moru, Švedska strahuje od napada

“Rusija sada vodi dva rata”, izjavio je finski predsjednik Alexander Stubb na vanjskopolitičkom forumu u Helsinkiju 14. lipnja. “Jedan je konvencionalni rat u Ukrajini. Drugi je hibridni rat u Europi i na Zapadu, čiji je cilj utjecati na ton javnog diskursa ili na neki način potkopati naš osjećaj sigurnosti.”


Hibridni rat koji Rusija vodi protiv zapadnih zemalja uključuje niz destabilizirajućih aktivnosti usmjerenih na različite države, od Finske i baltičkih zemalja do Poljske i šire.

Provokacije uključuju i slanje migranata na granice

Taktike uključuju slanje skupina migranata na granice, situaciju koju snažno osjeća Poljska. Riječ je i o drugim hibridnim napadima kao što su ometanje GPS signala i novačenje kriminalaca za manje sabotaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednjih mjeseci Finska i Švedska doživjele su kršenja zračnog prostora. Osim toga, nekoliko komercijalnih zrakoplova nije moglo sletjeti u male zračne luke zbog poremećaja u GPS signalu. Poljska je pritvorila pojedince u svezi s navodnim činovima sabotaže unutar Europske unije koje podupire Rusija.

>Rusija prijeti Poljskoj nuklearnim oružjem

Svaka država koja graniči s Rusijom ima burnu povijest s Moskvom i sve su sada članice NATO-a. Kao odgovor na hibridne napade iz Rusije, ove zemlje predstavile su planove za jačanje i modernizaciju istočne granice, s ukupnim proračunom od 3,5 milijardi dolara. Također su zatražile da se hibridni napadi uvrste na dnevni red predstojećeg summita NATO- a u Washingtonu sljedećeg mjeseca.

Finska, Estonija, Latvija, Litva i Poljska dijele granicu s Rusijom koja se proteže na više od 2.300 kilometara. Dodavši još 1250 kilometara koje dijele s Bjelorusijom, granica NATO-a s Rusijom dulja je od američko-meksičke granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.