SAD osudio sina ruskog političara bliskog Putinu na 27 godina zatvora zbog hakiranja!

Američko pravosuđe osudilo je Romana Seležnjeva, sina političara bliskog Vladimiru Putinu, na 27 godina zatvora. Optužba je bilo hakiranje, a uhićen je kada je stupio na Maldive koji su pod kontrolom Velike Britanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski državljanin Roman Seležnjev uhićen je 2014. godine pod optužbom američkih vlasti da je u toj zemlji hakirao veći broj računala, ukrao mnoge podatke raznim kompanijama, te se tako domogao podataka o više od 1,7 milijuna kreditnih kartica. Suđenje mu je u SAD-u održano prošle godine, a ovoga petka izrečena mu je i presuda.

Seležnjev je osuđen po 38 točaka za prevaru, namjerno upadanje u zaštićene računalne sustave i krađu identiteta, a za sva je ova nedjela dobio kaznu od čak 27 godina zatvora, jer se smatra da je na ilegalne načine zaradio višemilijunske iznose. Tužiteljstvo je tražilo 30 godina, a kazna je ovako visoka kako bi se, kaže američko državno tužiteljstvo, pokazalo da hakeri ne mogu Internet smatrati “Divljim zapadom” na kojem je sve dozvoljeno.

32-godišnji Roman Seležnjev sin je istaknutog ruskog političara Valerija Seležnjeva, inače člana tamošnjeg parlamenta Dume i pripadnika Liberalne Demokratske Partije, te političkog saveznika predsjednika Vladimira Putina. Hakerov otac bio je vrlo oštar u presudi njegovom sinu, izjavivši da su presudu donijeli “ljudožderi koji su oteli njegovog sina”, te mu je sin nevin i žrtva političkog progona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američke tajne službe pratile su aktivnosti Romana Seležnjeva više od 10 godina, te čekale da napravi pogrešan korak, tj. otputuje u zemlju koja ga može izručiti SAD-u. U konačnici se uhićenje dogodilo na Maldivima, čija policija je predala ovog hakera u zračnoj luci izravno u ruke američkim agentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.