Sirijski Kurdi potpisali su sporazum o podjeli vlasti i ostavili nesuglasice po strani kako bi izvukli korist od međunarodne potpore njihovoj borbi protiv militanata radikalne sunitske organizacije Islamske države (ID).
Sporazum su dogovorili kasno u srijedu nakon devetodnevnih razgovora upravo u vrijeme kad je irački Kurdistan odlučio poslati vlastite pešmerge (kurdske borce) u pomoć Kurdima koji u Siriji brane grad Kobane od napada ID-a.
Planirana pomoć boraca iz polu-autonomnog iračkog Kurdistana bit će prva njihova vojna akcija u ratu u Siriji, a nadovezuje se na već postojeću potporu tamošnjim Kurdima koju im Sjedinjene Američke Države pružaju dostavom oružja i napadima na ID iz zraka.
Kurdi su iskoristili više od tri godine građanskog rata u Siriji za stvaranje vlastite zone utjecaja na sjeveru, no tradicionalni im je problem nejedinstvo i međusobno suparništvo.
Najjača Stranka demokratskog jedinstva (PYD) uspostavila je početkom 2014. tri “kantona” na sjeveru Sirije i proglasila samoupravu, ali taj su potez druge kurdske stranke odbacile.
Jučerašnjim sporazumom, potpisanim u iračkom Kurdistanu pod pokroviteljstvom Masuda Barzanija, predsjednika te poluautonomne iračke pokrajine, osniva se upravno tijelo u kojem će biti zastupljene sve frakcije. Dokumentom se potpisnici obvezuju razvijati postojeću upravu i održati izbore za parlament sirijskih Kurda, no ne navode rokove.
Kurdi osjećaju da je međunarodna javnost na njihovoj strani i postignuti sporazum trebao bi im pomoći da njihov legitimitet osnaži u svijetu, rekao je Kamiran Hadžo iz Kurdskog nacionalnog vijeća, stranke koja je glavni politički protivnik PYD-a.
Neke države oklijevaju pomoći sirijskim Kurdima jer su oni povezani s turskom Radničkom strankom Kurdistana (PKK), koju Europa i SAD smatraju terorističkom organizacijom, jednako kao i Turska koja je protiv PKK-a vodila tridesetgodišnji rat.
Riječ je o već trećem sporazumu takve vrste, a dva prethodna pokušaja ujedinjenja sirijskih Kurda propala su zbog optužaba drugih stranaka da PYD monopolizira moć i da je zapravo blizak režimu predsjednika Bašara al-Asada. Te protivničke stranke djeluju u sklpou krovne političke organizacije KNC-a (Kurdsko nacionalno vijeće) koja je pod neformalnim vodstvom Masuda Barzanija.