Sutkinja privremeno obustavila ovjeru izbornih rezultata u Pennsylvaniji

epa08793216 People at voting booths prepare to cast paper ballots at a polling location in Laurel, Maryland, USA, 02 November 2020. Americans are participating in early voting ahead of Election Day to choose between re-electing Donald J. Trump or electing Joe Biden as the 46th President of the United States to serve from 2021 through 2024. EPA/MICHAEL REYNOLDS

Sutkinja u Pennsylvaniji 25. studenoga naložila je državnim dužnosnicima da ne potvrđuju rezultate američkih predsjedničkih izbora 2020. godine dok sud ne održi raspravu o izborima 27. studenog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sutkinja Patricia McCullough naložila je državi da ne poduzima daljnje korake, a također je blokirala ovjeru svih ostalih izbornih rezultata, dok se ne donese sudska odluka.

> Odvjetnica bliska Trumpu: Nećemo dozvoliti manipulaciju glasovima iz Irana, Venezuele, Srbije…

> Federalni sud odbacio Trumpovu tužbu u Pennsylvaniji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

McCullough odlučuje o tužbi republikanskih zastupnika i kandidata u Pennsylvaniji protiv guvernera demokrata Toma Wolfa.

Tužitelji tvrde da je Pennsylvanija glasovanjem putem pošte prekršila ustav države. Wolf je 31. listopada 2019. godine potpisao zakon 77. Wolf je 31. listopada 2019. godine potpisao zakon 77, za kojeg republikanci tvrde kako je protuustavan.

“Glasovanje se provelo nezakonito”, navodi se u tužbi podnesenoj sudu u Pennsylvaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kao i kod prethodnih povijesnih pokušaja da se zakonskim putem nezakonito proširi glasanje poštom, Zakon 77 je još jedan nezakonit pokušaj da se nadjača ograničenja glasovanja u odsustvu propisana u Ustavu.”

Tužitelji su zastupnik Mike Kelly, republikanski kandidat za kongres Sean Parnell i kandidatkinja Zastupničkog doma Pennsylvanije Wanda Logan, piše The Epoch Times.

Na izborima 2016. godine Pennsylvania je ovjerila rezultate predsjedničkih izbora tek 12. prosinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dužnosti u pogledu finalizacije punih izbornih rezultata daleko su od potpunih”, navodi se u tužbi u kojoj se ističe da se treba pričekati s objavom konačnih rezultata, dok se ne donese sudska odluka.

Marc Elias, jedan od glavnih odvjetnika koji je vodio postizborne pravne bitke demokrata, nazvao je tužbu neozbiljnom.

“Republikanski kongresnik Mike Kelly podnio je novu neozbiljnu tužbu u Pennsylvaniji u nastojanju da spriječi državu da potvrdi rezultate izbora”, napisao je Elias na Twitteru 21. studenog i dodao: “To je apsolutno sramotno.”

Predsjednik Donald Trump odgovorio je Eliasu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ovo nije nimalo neozbiljno. Riječ je o jednom od najcjenjenijih članova Kongresa Sjedinjenih Država kojemu se, kao i mnogim drugima, gadi izbor koji predstavlja lažnu zbrku. Lažni glasački listići, glasovanje mrtvih, nije dopušteno republikanskim promatračima nadgledanje izbora i još mnogo toga!”

Podsjetimo, Federalni sud odbacio je u subotu tužbu koju je pokrenuo tim predsjednika Donalda Trumpa zbog prebrojavanja 682.479 glasova u Pennsylvaniji. Presudu je izrekao sudac Matthew Brann, republikanac kojeg je za tu funkciju predložio bivši predsjednik Barack Obama.

U tužbi se na 105 stranica između ostaloga navodi grubo kršenje pravila potkrijepljenih izjavama pod zakletvom glede ignoriranja zakona koji se odnose na glasačke listiće pristigle poštom, koji su iznosili više od 2,6 milijuna od približno 6,75 milijuna glasova u Pennsylvaniji. Trumpov pravni tim tražio je da se zaustavi potvrđivanje takvih izbornih rezultata.

U tužbi se dodaje i da su u okruzima koji su kontrolirali Demokrati, uoči izbora biračima slane obavjesti o mogućnosti ispravljanja grešaka prilikom glasovanja poštom i glasovanja u odsutstvu, dok se u okruzima koji kontroliraju Republikanci takve obavijesti biračima nisu slale, stoga je Demokratska stranka bila u nepravednoj prednosti. Konačno, tužitelji su otkrili da su određeni okružni odbori slali neželjene glasačke listiće biračima unatoč činjenici da nisu prijavili za glasovanje poštom što je rezultiralo time da su neki birači dobili dva glasačka listića. Okruzi koji su počinili te prekršaje također nisu poduzeli ništa kako bi se osiguralo uništavanje duplikata glasačkih listića.

Trump i njegovi odvjetnici u ovom konkretnom slučaju tužili su Kathy Bockvar, državnu tajnicu Pennsylvanije te sedam okružnih izbornih odbora te savezne države koja nosi 20 elektora u izborima za predsjednika SAD-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.