Švicarci na referendumu zabranili nošenje burki

Foto: Fah

Švicarci su na referendumu u nedjelju glasovali za zabranu prekrivanja lica u restoranima, trgovinama i na drugim javnim mjestima. Više od 52 posto birača glasovalo je za zabranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odlukom su zabranjena i pokrivala koja nose muslimanke poput burke i nikaba, a zabrana vrijedi za javna mjesta poput restorana, sportskih stadiona, javnog prijevoza ili šetnje ulicom. Iznimke bi bile na vjerskim mjestima i iz sigurnosnih ili zdravstvenih razloga, poput maski za lice koje se trenutno nose za zaštitu od Covida-19, kao i za tradicionalne karnevalske proslave.

Referendumsku je inicijativu pokrenula Švicarska narodna stranka (SVP) koja je zabranu burki povezala s borbom protiv “radikalnog političkog Islama koji se širi Švicarskom”.

“Ugnjetavanje žena nema šta tražiti u našem društvu i zato smo pokrenuli inicijativu. Kod nas žene pokazuju lice. To je znak našeg slobodnog, demokratskog društvenog poretka”, rekao je Walter Wobmann, zastupnik SVP-a i predsjednik Odbora za referendum govoreći da to nije odluka protiv samog Islama, već protiv ekstremizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, prijedlog o zabrani pokrivanja lica u švicarskoj javnosti pojavio se još 2017. godine s ciljem da opstruira prosvjednike i nogometne huligane koji se prilikom izazivanja nereda skrivaju maskama.

Dio građana protivio se referendumu, navodeći kako diskriminira muslimane. Wobmann je poručio da glasovanje nije glasovanje protiv samog islama, ali je dodao da je “pokrivanje lica simbol ovog ekstremnog, političkog islama koji je sve istaknutiji u Europi i za kojega nema mjesta u Švicarskoj”.

epa09056832 People from anti-racist, feminist and ecologist associations and parties demonstrate against the ‘anti-burqa’ initiative on the Plaine de Plainpalais in Geneva, Switzerland, 05 March 2021 (issued 06 March 2021). Swiss citizens are called on Sunday 7 March to vote on a proposal to prohibit the concealment of one’s face in the public space. Led by right-wing groups, the so-called ‘anti-burqa’ initiative provides for a ban on the wearing of the niqab, as well as other non-religious forms of face concealment. EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT

Slični zakoni i u Francuskoj, Nizozemskoj…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz Švicarsku, Francuska je zabranila nošenje vela koji prekriva cijelo lice u javnosti 2011. godine, a Danska, Austrija, Nizozemska i Bugarska imaju potpune ili djelomične zabrane pokrivanja lica u javnosti. Švicarska ima dvije godine da referendumsku odluku implementira u zakon, prenosi Jutarnji list.

Muslimani čine 5,2 posto švicarske populacije od 8,6 milijuna ljudi, a većina ih je porijeklom iz Turske, Bosne i Hercegovine te Kosova.

Građani podržali zabranu gradnje novih minareta 2009. godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko godina ista je skupina stajala iza referenduma kojom je zabranjena izgradnja novih minareta, o čemu je raspravljao i Europski sud. Europski sud za ljudska prava je 2014. presudio da takve zabrane ne krše prava osoba na slobodu vjeroispovijesti ili izražavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.