Svjetski mediji o presudi Karadžiću

Svjetski mediji prenijeli su u četvrtak presudu Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću kojom je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, najveći ratni zločin u Europi nakon Drugog svjetskog rata, i osuđen na kaznu od 40 godina zatvora, ističući da je proglašen krivim po 10 od 11 točaka optužnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Suci UN-ovog suda u Den Haagu proglasili su ga krivim po 10 od 11 točaka optužnice, uključujući i genocid zbog pokolja u Srebrenici u srpnju 1995. Mnogi njegov slučaj smatraju najvažnijim suđenjem za ratne zločine nakon Drugog svjetskog rata”, javlja BBC i podsjeća da je suđenje, u kojem je Karadžić sam sebe zastupao, trajalo osam godina.

Njemačka agencija dpa, također u prvi plan stavlja činjenicu da je bivši politički vođa bosanskih Srba, koji se u bijegu posvetio poeziji i ‘new age’ medicini, proglašen krivim za genocid u Srebrenici, prvi na europskom tlu nakon Drugog svjetskog rata.

Reuter također ističe da je Karadžić “proglašen kazneno odgovornim za opsadu Sarajeva i zločine protiv čovječnosti u bosanskim gradovima te pokušaj eliminacije muslimanskih muškaraca u Srebrenici”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oko 8000 muškaraca je ubijeno u Srebrenici i najgorem ratnom zločinu od Drugog svjetskog rata”, podsjeća Reuters.

AFP piše o nekada najtraženijem bjeguncu u Europi koji se skrivao punih 13 godina, da bi naposljetku ipak bio osuđen za genocid u Srebrenici u druge zločine te osuđen na 40 godina zatvora. Agencija dodaje da je tužiteljstvo za Karadžića, kojeg mnogi Srbi smatraju “herojem rata u Bosni”, tražilo kaznu doživotnog zatvora.

AFP i druge agencije također ističu da je nakon smrti bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića 2006., 70-godišnji Karadžić najviši dužnosnik kojem je na Haškom tribunalu suđeno za zločine tijekom rata od 1992. do 1995.

CNN javlja da je bivši vođa bosanskih Srba osuđen na 40 godina zatvora nakon što je proglašen krivim za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti po devet točaka optužnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Optužnica za genocid odnosi se na pokolj muslimanskih muškaraca i dječaka u Srebrenici u srpnju 1995. Radi se o najvećem masovnom ubojstvu u Europi od Drugog svjetskog rata”, javio je CNN.

Svjetski mediji također prenose da je Sudsko vijeće zaključilo da je Karadžić kao član udruženog zločinačkog pothvata imao za cilj zauzimanje Sarajeva te je proglašen krivim za višegodišnje teroriziranje i ubijanje stanovnika Sarajeva snajperskim napadima i topničkim napadima te je i na operativnoj razini sudjelovao u provođenju napada na Sarajevo.

Presuda Karadžiću udarna vijest srbijanskih elektroničkih medija i portala

Presuda nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) udarna je vijest u četvrtak u svim elektroničkim medijima i na portalima beogradskog tiska, a današnji proces u sudnici ICTY-a izravno je prenosila Radio-televizija Srbije na svom drugom programu.

Sudeći po prvim reakcijama, presuda na 40 godina zatvora nekadašnjem vođi bosanskih Srba nije iznenađenje, a jedna među ocjenama koje se dosad izdvajaju je i izjava književnika Matije Bećkovića da je Karadžić osuđen – na smrt.

“To znači da je osuđen na smrt, ali sad se smrtna presuda u njegovim godinama, ima ih 71, zove 40 godina. To je politički korektnije ime za smrtnu presudu”, izjavio je Bećković za portal beogradskog Blica.

Bivši načelnik Glavnog stožera Vojske Republike Srpske general Manojlo Milovanović izjavio je beogradskim medijima da je “očekivao visoku kaznu, jer u Haagu vrijedi pravilo svako je nevin, dok se ne dokaže da je Srbin”.

Nekadašnja direktorica Fonda za humanitarno pravo (FHP) Nataša Kandić presudu Karadžiću ocijenila je pravednom i za žrtve i za optuženog jer je “kažnjen za djela za koja je znao da su se događala”.

“Bilo je najlogičnije da mu se izrekne kazna doživotnog zatvora, jer je to, zapravo, 40 godina”, rekla je Kandić, naglasivši kako “nijedan domaći sud ne bi utvrdio sve činjenice koje je utvrdio Haški tribunal”.

“Ova presuda je najveća prepreka za svaki pokušaj revizije, nove interpretacije onoga šta se dogodilo u Zvorniku, Sanskom Mostu, Prijedoru”, ocijenila je Kandić za TV N1.

Po njezinoj ocjeni, “definitivno je utvrđen genocid” i u svim djelima utvrđena je diskriminatorna namjera da se stvori homogena sredina bez muslimana i Hrvata.

“To su sudske činjenice i te sudske činjenice će ostati”, rekla je Kandić.

Odvjetnik Toma Fila, koji bio u pravnom timu Slobodana Miloševića pred Haškim tribunalom, drži kako je “sve što je manje od doživotne robije – dobro”.

“Dobro je da je oslobođen za dio optužbi za genocid. Očekujem žalbu s obje strane. Sud je kao dokaze prihvatio ranije presude, ali je Karadžić dobio manju kaznu. Ovom presudom je rečeno da je uloga Ratka Mladića važnija od njegove”, rekao je Fila.

Srbijanski premijer Aleksandar Vučić poručio je ranije danas, dok se iščekivala odluka u Den Haagu, da Srbija, sukladno Daytonskom sporazumu, ne smije i neće dopustiti da se presuda Radovanu Karadžiću iskoristi za političke ili bilo koje napade na Republiku Srpsku, čije će pravo na postojanje braniti.

Vučić je, na središnjoj komemoraciji žrtvama NATO-ova bombardiranja 1999. rekao da Srbija ima obvezu brinuti “i o svom narodu izvan granica Srbije”.

On je naglasio i da će Srbija, unatoč događajima iz prošlosti, dati sve od sebe za pomirenje i suradnju sa susjedima u regiji.

U povodu današnje presude u ICTY-u, Vučić će, kako je najavljeno u Beogradu, za petak zakazati izvanrednu sjednicu srbijanske vlade, a jedina tema bit će presuda Radovanu Karadžiću.

Nikolić: Presuda Karadžiću ne smije utjecati na Republiku Srpsku

Presuda bivšem predsjedniku Republike Srpske (RS) Radovanu Karadžiću “ne može i ne smije utjecati” na sudbinu naroda u Republici Srpskoj, poručio je u četvrtak srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić u povodu današnje nepravomoćne presude na 40 godina zatvora bivšem vođi bosanskih Srba.

“Ova presuda ne može i ne smije utjecati na sudbinu RS i zato pozivam sve političke predstavnike srpskog naroda u Bosni i Hercegovini, poglavito u RS, da se zajedničkim stajalištem bore za svoju Republiku i svoj narod, čija sudbina ovom presudom može biti dovedena u pitanje”, navodi se u priopćenju srbijanskog šefa države.

Nikolić je u povodu presude Karadžiću i posebno osude za genocid u Srebrenici izjavio da će “Srbija u potpunosti izvršavati svoje obveze i koristiti svoja prava konstituirana Daytonskim sporazumom, poglavito pravo na podupiranje Republike Srpske i pomoć njezinu opstanku”.

Haški tribunal danas je osudio Radovana Karadžića na 40 godina zatvora po 11 točaka optužnice za ratne zločine u BiH, među kojima i za genocid u Srebrenici.

Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić proglašen je u četvrtak pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu krivim za genocid u Srebrenici i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini i osuđen na kaznu od 40 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.