Tko su suci koji su imali izdvojeno mišljenje u najviše točaka optužnice ‘šestorici’?

Foto: icty, fotomontaža narod.hr

Dva suca, Liu Daqun i Fausto Pocar imali su izdvojeno mišljenje u suđenju ‘šestorici’. Žalbeno vijeće uz izdvojeno mišljenje talijanskog suca Fausta Pocara, zaključilo je da je raspravno vijeće donijelo pogrešne zaključke o rušenju mosta i posljedičnom učinku teroriziranja stanovnika te je oslobodilo krivnje šestoricu u tom dijelu presude, kazao je predsjedavajući sudac Carmel Agius. Također i sudac Liu Daqun imao je izdvojeno mišljenje za više točaka optužnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudac Fausto Pocar dolazi iz Italije, a već je bio predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, i to u dva mandata, od 2005. do 2008. godine, dok je prethodno bio potpredsjednik. Pocar je rođen 1939. godine te je profesor međunarodnog prava na Milanskom sveučilištu.

Liu Daqun, kineski sudac za potpredsjednika ICTY-ja izabran je 2015., a sudac Haškog suda postao je 2000. godine. Sudac Liu je član žalbenog vijeća u oba žalbena postupka koja se trenutno vode pred ICTY-jem, Stanišić i Župljanin i Prlić i drugi. 1994. godine imenovan je za profesora međunarodnog prava na Kineskom sveučilištu prava i političkih znanosti te drži predavanja o međunarodnom pravu u Kini i u inozemstvu.

Podsjetimo, Haški sud je potvrdio da je bivši predsjednik vlade Herceg Bosne Jadranko Prlić osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.