Nakon što je gradonačelnik Subotice uskratio pravo korištenja Gradske kuće za predstavljanje dva hrvatska znanstvena djela o identitetu bunjevačkih Hrvata u Vojvodini i Mađarskoj, cijeli je slučaj za narod.hr komentirao ravnatelj Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislav Žigmanov:
Posrijedi je onemogućavanje da se u javnom prostoru državne uprave iznese drugačija vrsta narativa od onoga što službena politika u Srbiji govori, a to je da Bunjevci nisu Hrvati. To je u studenom prošle godine iznio predsjednik republike Tomislav Nikolić. Mi na takvo što ne pristajemo.
Smatramo se Bunjevcima-Hrvatima, a takvih je više od dvije trećine svih Bunjevaca, odnosno Bunjevaca koji se javno izjašnjavaju Hrvatima. Tu vrstu onemogućavanja smatramo zabranjivanjem Ustavom zagarantiranog prava na slobodu govora i s druge strane aktom diskriminacije protiv pripadnika hrvatske zajednice.
Zbornik dolazi iz područja znanosti, a ne ideologije
Naime u demokratskim pluralnim društvima ne može biti privilegija kada su u pitanju identitetski prijepori određene zajednice i ne može biti dopušteno da u jednom prostoru bude iznesena samo jedna istina. Tim više jer naše predstavljanje zbornika dolazi iz područja znanosti, a ne ideologije. Ona je rezultat dugogodišnje suradnje Zavoda za kulturu Vojvođanskih Hrvata te Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i njihovog Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju. Dakle ne radi se o privatnoj stvari određene osobe, već o predstavljanju rezultata međudržavnog programa suradnje između institucija hrvatske zajednice u Vojvodini i Tijela visokog obrazovanja Republike Hrvatske.
Posljedica zabranjivanja je nejednakost, tj. odsutstvo ravnopravnosti po pitanju te diskusije. Jedno je dopušteno predstavnicima politike i moći iznositi u tim prostorima, a predstavnicima hrvatske zajednice, u ovom slučaju, to nije dopušteno.
U tom kontekstu svi relevantni faktori hrvatske zajednice, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća i predsjednik Saveza Hrvata u Vojvodini Slaven Bačić i Petar Kuntić, iznjeli su slične stavove i iskazali neslaganje s tom vrstom čina. Taj čin po drugi puta kada su u pitanju skupovi na kojima se tematizira identitet Bunjevaca iz vizure kako to znanost prikazuje i od Bunjevaca koji sebe smatraju Hrvatima nama zabranjuje pristup gradskoj kući.
To dolazi od predstavnika u ovom slučaju ne srpskog nego Mađarskog naroda i predsjednika Saveza vojvođanskih Mađara, stranke koja je inače u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom čiji je dojučerašnji predsjednik bio Tomislav Nikolić.
Već viđen scenarij
Na posljetku mjesni Hrvati u Subotici još uvijek pamte da su za vrijeme II. svjetskog rata, kada je područje bilo pod vladavinom Mađarske, Bunjevci koji su se smatrali Hrvatima mogli dolaziti samo u tadašnju policijsku upravu, tj. Gestapo. Također nisu imali pristup prostorijama gradske uprave.
Dakle cijela ova gesta ima i emocionalno-povijesnu dimenziju pa je time još i bolnija kada su u pitanju predstavnici hrvatske zajednice.
Nužno izričitije i trajnije zalaganje predstavnika vlasti u Hrvatskoj
Mehanizama puno nemamo. Upoznali smo relevantne institucije Hrvatske, a oglasili smo se i u javnosti, no drugih mehanizama u borbi na žalost nemamo.
Smatramo da bi jedno izričitije i trajnije zalaganje predstavnika vlasti Republike Hrvatske kada su u pitanju problemi s kojima se suočavaju pripadnici hrvatske zajednice u Srbiji mogli dati rezultate da se u svakodnevnim poslovima ne suočavamo s ovako paradoksalnim i u civiliziranom svijetu davno napuštenim praksama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa