Osmi video iz serije tajno snimanog materijala o Planned Parenthoodu i trgovini fetalnim organima prikazuje generalnu direktoricu biotehnološke kompanije StemExpress kako iznosi dosta neugodnih činjenica za obje tvrtke. Naime, StemExpress je imao partnerski odnos s Planned Parenthoodom u preprodaji tkiva istraživačima (fakultetima, institutima, farmaceutskim kompanijama…) od 2010. godine.
Prema izvješću The Sacramento Business Journal-a objavljenom u lipnju, godišnji prihod StemExpress-a je 4.5 milijuna dolara, a prema priznanju njihovih zaposlenika, StemExpress je Planned Parenthoodu redovito plaćao 50-75 dolara po organu.
15. kolovoza, nakon objave šeste video snimke na kojoj bivša zaposlenica StemExpressa Holly O’Donnell svjedoči kako Planned Parenthood ne poštuje proceduru i bez pristanka majki uzimaju bebine organe, StemExpress je zbog pritiska javnosti prekinuo svoju dugogodišnju suradnju s Planned Parenthoodom. U svom priopćenju su naveli da se odlučuju fokusirati na druga partnerstva.
Zabranjena video snimka
Osma video snimka je najvjerojatnije ona zbog koje je StemExpress tužio Centar za medicinski napredak u građanskoj parnici, nakon čega je pro-life udruga dobila privremenu zabranu prikazivanja video materijala s čelnicima StemExpressa. Ta je sudska zabrana, međutim, ovih dana ukinuta. Objavom te snimke pokazalo se zašto je StemExpressu bilo stalo da snimka ne iziđe u javnost. Dođe li do istrage o Planned Parenthoodu, pred zakonom će za iste prijestupe odgovarati i StemExpress.
Razgovor u kojem je Cate Dyer, generalna direktorica StemExpressa, “kupcima” razotkrila mnogo odvija se tijekom još jednog poslovnog ručka. Ona se hvali partnerskim odnosom s Planned Parenthoodom jer je to tvrtka koja inzistira na volumenu – prema svom godišnjem izvješću za 2013., Planned Parenthood je u SAD-u obavio 327.653 abortusa – u tri godine naprave ih skoro milijun. „Radimo s klinikama koje imaju troznamenkaste brojeve kada se radi o abortusima, prema tome, radi se o velikom volumenu. Ali i dalje trebamo više (abortusa). Ne vjerujem da ćete s nama dostići svoje kapacitete u narednih 10 godina.“, govori Cate Dyer. Na upit „kupca“ što bi trenutno usrećilo njezin laboratorij Dyer uz smijeh odgovara: „Dodatnih 50 jetrica tjedno“.
Klinike za abortus zaražene gljivicama i stafilokokom
Priznaje da imaju dosta „neoštećenih slučajeva“ koje nekad potpuno cjelovite šalju iz klinika Planned Parenthooda u svoje laboratorije zbog nepouzdanog načina seciranja nekih klinika, kada im propada „dragocjeni“ materijal, ili zbog toga što je velik broj klinika za abortuse zaražen raznim uzročnicima poput gljivica i stafilokoka. „Nekada se pitam da li bi takve klinike uopće smjele raditi…“, dodaje Cate Dyer.
Budući da se feticidi poput digoksina ne smiju koristiti za ubijanje fetusa u maternici ukoliko je njegovo tkivo predviđeno za preprodaju organa, „neoštećeni slučajevi“ koji se cijeli šalju u laboratorij StemExpressa najvjerojatnije su bebe rođene žive i puštene da umru, što je strogo zabranjeno u svim američkim saveznim državama. Kermit Gosnell je zbog tri ubojstva beba koje su rođene žive prilikom neuspjelih abortusa osuđen na doživotni zatvor bez mogućnosti pomilovanja.
Negira tvrdnje iz video snimke
Cate Dyer jučer je u medijima negirala da se njena izjava iz osme snimke odnosi na cijele fetuse. Tvrdi da se radi medicinskom terminu koji se koristi za „neoštećene jetre“. Međutim, iz Centra za medicinski napredak promptno su reagirali objavom internih uputa StemExpressa o načinu prikupljanja fetalnog tkiva te e-mail poruke iz StemExpressa u kojoj se za naručitelja – Sveučilište Rockefeller – hitno traži mozak embrija od 8 tjedana gestacijske starosti tj. neoštećena glava ili cijeli embrij od 7 tjedana gestacijske starosti. Iz uputa je jasno vidljivo da se riječ „slučaj“ odnosi na cijeli embrij ili fetus. Udovoljavanje narudžbama ovog tipa nedvosmisleno znači da je potrebno mijenjati tehniku izvođenja abortusa, što je također zabranjeno federalnim zakonima.
U drugoj e-mail poruci StemExpressa koju je Centar za medicinski napredak također objavio traži se bubreg fetusa od 18-20 tjedana gestacijske starosti, bez primjene feticida digoksina, kojeg će netko osobno pokupiti na lokaciji blizu klinike istog dana kako bi se što više reducirala ishemija (gubitak protoka krvi kroz organe).
Druga izjava koja duboko kompromitira StemExpress i Planned Parenthood jer potvrđuje ostvarivanje profita na prodaji ili nabavi fetalnog tkiva, što je prema federalnim zakonima SAD-a kažnjivo s 10 godina zatvora ili novčanom kaznom u iznosu od 500.000 dolara, jest kada Cate Dyer odgovara potvrdno na pitanje da li prikupljanje organa donosi financijsku korist klinikama. Svi koji su uključeni u to moraju financijski profitirati, odgovara generalna direkorica StemExpressa te postavlja ironično protupitanje:
„Zar mislite da postoje klinike koje rade cijeli taj posao za istraživače, a ne zarađuju na tome? Naravno da ne.”
Neugodne stvari za istraživače – ne žele znati od kuda dolazi tkivo
„Kao što vjerojatno znate, jedan od problema s nervnim tkivom je da je ono toliko krhko. Toliko je krhko da je to nezamislivo. Dobivam zahtjeve za nervnim tkivom, ali najteža stvar na svijetu je slanje nervnog tkiva…“ Nakon ove rečenice Cate Dyer slijedi niz morbidnih primjedbi i šala na račun otkinutih glava i udova mrtvih fetusa te neobjašnjive salve smijeha žene koja obnaša dužnost generalne direktorice jedne biotehnološke kompanije.
Cate Dyer se podsmjehuje i ljudima u istraživačkim laboratorijima koji nisu dostigli njezinu razinu bešćutnosti te imaju nekontrolirane emocionalne ispade kada shvate da seciraju tkivo abortirane bebe. Zbog toga dosta istraživača na kraju krene u neke druge istraživačke vode. „Bave se odraslim uzorcima jer ne žele objavljivati znanstvene radove u kojima se vidi da je pokus rađen na fetalnom tkivu”, razočarano govori Cate Dyer.
„Imate li podršku Cecile Richards i Debore Nucatola za to što radite?”, pitaju „kupci“.
„O da, od svih u federaciji Planned Parenthood America i od svih podružnica. Te klinike se dobro štite. Paze koga će primiti kao zaposlenike. Žele šampione. Ili si za našu stvar ili nisi. A ako nisi, ne trebaju te u tom poslu“, tvrdi Cate Dyer koja time potvrđuje priče zviždača iz industrije abortusa kako su njihovi zaposlenici obučeni da rade svoj posao kao agenti prodaje te su sukladno tome nagrađivani novčanim stimulacijama i provizijama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa