Tri i pol sata dugi sastanak Tillersona i Erdogana u pokušaju smirenja odnosa SAD-a i Turske

Foto: fah Montaža: narod.hr

Američki državni tajnik Rex Tillerson je u četvrtak navečer dugo u Ankari razgovarao s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom u pokušaju smirenja odnosa koji su postali eksplozivni nakon turske ofenzive u Siriji na kurdsku miliciju koja je saveznica Washingtona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema turskim dužnosnicima, Erdogan je jasno rekao državnom tajniku o očekivanjima Turske u pogledu Sirije, o Iraku, ali i o dugom popisu sporova koji krvare odnose između dviju zemalja, saveznica u sklopu NATO-a.

Glasnogovornik američkog State Departmenta je samo spomenuo “plodne i otvorene razgovore koji će omogućiti uzajamno koristan napredak američko-turskih odnosa”. On je izrazio nadu da će u petak biti ostvaren novi napredak tijekom susreta Tillersona s turskim ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom.

Tillerson nije dao nikakvu izjavu. “Ne večeras, još imamo posla”, odgovorio je novinarima koji su mu postavili pitanja nakon tog tri i pol sata dugog razgvora kojem je nazočio samo Cavusoglu kao prevoditelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naši odnosi su na kritičnoj točci. Ili ćemo ih popraviti, ili će se u potpunosti urušiti”, upozorio je ranije prije susreta Cavusoglu.

“Razgovori će biti teški”, priznaje Washington, koji je naglasio “vrlo užarenu tursku retoriku”.

Turska prijestolnica je odlučila preimenovati aveniju u kojoj se nalazi američko veleposlanstvo u “Maslinova grančica”, prema imenu turske vojne operacije pokrenute 20. siječnja na sjeveru Sirije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta ofenziva na Afrin i Jedinice zaštite naroda (YPG) je dodatno zatrovala odnose. Ankara smatra tu kurdsku miliciju terorističkom, ali ona je ključna saveznica Sjedinjenih Država u borbi protiv džihadističke skupine Islamska država (IS).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.