Ubijeni ruski špijun Litvinenko vjerovao da je Putin povezan s organiziranim kriminalom

Aleksandar Litvinenko, bivši ruski špijun ubijen polonijem u Londonu, smatrao je da Vladimir Putin nema moći za iskorjenjivanje korupcije u ruskoj sigurnosnoj agenciji i da je povezan s organiziranim kriminalom, rekla je u ponedjeljak Litvinenkova udovica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U iskazu u sklopu istrage na londonskom Visokom sudu o smrti bivšeg špijuna, Marina Litvinenko rekla je da je njezin muž razloge za svoju zabrinutost 1998. iznio Putinu, koji je tada bio na čelu Savezne sigurnosne službe (FSB), nasljednice sovjetskog KGB-a.

Marina Litvinenko rekla je da Putin, koji će 31.12.1999. postati ruski predsjednik, nije učinio ništa i da je nedugo nakon iskazivanja zabrinutosti sam Litvinenko postao predmet istrage.

“Saša (kako je Litvinenka zvala obitelj) je rekao da to nije bio nimalo dobar sastanak jer ne vjeruje njegovim (Putinovim) profesionalnim vještinama i ne vjeruje da može izazvati bilo kakve promjene”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Litvinenko, koji je bio pripadnik postrojbe KGB-a, a potom i FSB-a, koja se bavila organiziranim kriminalom, sumnjao je u Putina jer je on postao ravnatelj KGB-a bez ikakvog “terenskog rada”, rekla je Marina Litvinenko (52). U istrazi je Litvinenko navodno rekao kako je policiji otkrio da je Putin, koji je bio sovjetski špijun u Istočnoj Njemačkoj, naredio njegovo ubojstvo, što ruska vlada ustrajno odbacuje kao tlapnju.

Putin je 1994. postao prvi zamjenik gradonačelnika Sankt Peterburga, a Litvinenko je vjerovao da se on tada povezao s kriminalnim skupinama koje su nakon urušavanja SSSR-a 1991. nicale kao gljive poslije kiše.

“Saša je vjerovao da je on, na položaju dogradonačelnika Sankt Peterburga, bio uključen u neke kriminalne veze”, rekla je Marina Litvinenko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.