Ukrajina: Strateško značenje bitke za Mariupol

Mariupol je nakon okupacije Donjecka proglašen od ukrajinskog predsjednika Porošenka privemenim glavnim gradom Donjecke oblasti. Trenutno najveće borbe u Ukrajini se vode za ovaj grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mariupol je grad u istočnoj Ukrajini u Donjeckoj oblasti, najvećem mjestu sukoba između službene Ukrajine i proruskih separatista. Smješten na Azovskom moru i udaljen oko 100 km od Donjecka ima veliko strateško značenje za proruske separatiste (a time i Rusiju).

Na zadnjem popisu stanovništva imao je gotovo 500.000 stanovnika, od kojih gotovo podjednak broj Ukrajinaca i Rusa. Jedina preostala značajnija etnička grupa su bili Grci, koji su nekada naseljavali cijelu crnomorsku obalu.

Zašto je Mariupol važan Rusima i Ukrajincima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mariupol je najveći grad na mjestu potencijalnog koridora od Rusije prema anektiranom dijelu Ukrajine: poluotoku Krimu. Ono što su nekada u Bosanskoj posavini bili Brčko ili Bosanski Brod za srpske separatiste, sada je Mariupol za ruske separatiste.

Mauripol

Svaki grad, osobito veliki kao Mariupol, ima osim toga ogromno simboličko značenje. Gubitak takvog grada bio bi veliki udarac ukrajinskim snagama i ohrabrenje proruskim separatistima da krenu dalje sa zauzimanjem ukrajinskog teritorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim strateškog značaja kao najvećeg grada na nekoliko stotina udaljenom kopnenom putu od Krima do Rusije, gdje već drže Novoazovsk, Mariupol je važan i kao velika luka, koja bi bila od ogromnog značaja za opskrbu ruskih separatista u južnom, priobalnom dijelu Ukrajine koja je mjesto potencijalnog širenja sukoba. To je teretna luka koja je prošle godine prevezla 13 milijuna metara kubičnih tereta, uglavnom željeza. Stoga ima i veliki ekonomski značaj.

Zbog toga se nakon strateškog i simbolički važnog zauzimanja zračne luke u Donjecku može očekivati velika bitka za crnomorsku luku Mariupol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.