UN razmatra mjere za sprječavanje utrke u naoružanju u svemiru

Foto: Fah

Vladini stručnjaci iz 25 zemalja okupili su se u ponedjeljak u UN-u u Ženevi na skupu posvećenom sprječavanju utrke u naoružanju u svemiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svemir je sve važniji za ukupnu vojnu dominaciju”, rekao je predsjedatelj sastanka, Guilherme de Aguiar Patriota, novinarima pred početak dvotjednog skupa.

Većina vojnih operacija na Zemlji oslanja se na komunikacijske satelite i svjetske vlade sve su više zabrinute da bi oni mogli biti uništeni, dodao je brazilski diplomat.

UN-ov sastanak iniciran je prije nego je američki predsjednik Donald Trump prošli lipanj najavio planove za uspostavu Svemirskih snaga kao nove grane vojske kako bi jamčile “američku dominaciju u svemiru”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2008. Rusija i Kina predložile su da se sklopi sporazum koji bi zabranio postavljanje oružja u orbiti i dalje, kao i napade na objekte u svemiru. No zapadne države tome su se usprotivile. SAD i EU podržavaju umjesto toga neobvezujuće mjere.

Ženevski sastanak, na kojem sudjeluju i Iran, Pakistan i Indija, trebao bi omogućiti pomake u tom pogledu i rezultirati nizom prijedloga koji bi mogli biti uključeni u budući UN-ov sporazum.

Sudionici će razgovarati o tome treba li se fokusirati na zabranu određenih vrsta oružja ili određene vrste ponašanja u svemiru, rekao je Patriota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razmatrat će se pravno obvezujuća pravila i neobvezujuće mjere transparentnosti.

Neprijateljskim potezima moglo bi se smatrati ometanje signala komunikacijskih satelita, napadanje satelita laserima ili projektilima te detoniranje objekata u svemiru kako bi se stvorilo otpad koji bi smetao drugim svemirskim objektima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.