(VIDEO) Prof. Ogorec: ‘Srbija se očito nije odrekla Crne Gore kao svog integralnog djela’

Foto: Snimka zaslona

“Sukob vjerojatno neće eskalirati i pokušat će se nekako smiriti. To pokazuje samo neku drugu situaciju. Srbija se očito još nije odrekla Crne Gore kao svog integralnog djela. Srbija očito smatra da je suverenost Crne Gore samo privremena situacija. Tenzije unutar pravoslavnih crkava Srbije i Crne Gore zbog imovine dobra su podloga za rast tih tenzija, za bujanje velikosrpskih težnji”, ističe prof. dr. sc. Marinko Ogorec, vanjskopolitički analitičar, koji je komentirao situaciju u Iranu, Crnoj Gori i Austriji na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Prof. Banac: ‘Usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori ograničava velikosrpsko djelovanje na jugu jadranskog prostora’

> Mitropolit crnogorski Mihailo: ‘Srpskoj pravoslavnoj crkvi trebalo je suditi u Haagu, sudjelovala je u agresiji na Hrvatsku i Bosnu’

> Crnogorski književnik Popović: ‘SPC je u Crnoj Gori gotovo paradržavna, paravojna i ideološka utvrda velikosrpstva’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrija i migrantska politika

“Austrija ima sasvim drugu migracijsku politiku nego Njemačka. Austrija ima puno oštriju retoriku i operativnu politiku prema ilegalnim migracijama. Austriji je u interesu da se takva politika nastavi”, ističe Marinko Ogorec.

Tenzije između SAD-a i Irana vrlo velike

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marinko Ogorec ističe kako su tenzije između SAD-a i Irana vrlo velike.

“Radi se o opasnom presedanu. Ovo je prvi put da jedna suverena država kao što je SAD sebi dozvolila atentat na jednog legitimnog postavljenog vojnog lidera jedne druge suverene samostalne države. Ubojstvo Sulejmanija došlo je nekoliko dana nakon vojno-pomorskog manevra koji su provodili združeni sastavi Irana, Rusije i Kine. Formalni razlozi zašto je Sulejmani ubijen poprilično su nerelevantni”, smatra Ogorec.

Vanjskopolitički analitičar Marinko Ogorec upozorava kako se treba plašiti dvostrukih mjerila u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Politika i uloga SAD-a pretvorila se iz globalnog ili međunarodnog policajca u međunarodnog huligana. SAD si uzima za pravo da radi što hoće na globalnom planu jer smatra da to može. SAD se naziva demokratskom zemljom, a radi sve samo ne demokratske poteze”, dodaje Ogorec.

Iranci su svjesni da ne mogu ići u simetrični sukob sa SAD-om, naglašava Marinko Ogorec.

“Nisu dorasli američkoj vojnoj moći. Toga su duboko svjesni. Neće doći do velikog sukoba, rata između Irana i SAD-a. Bit će ozbiljnijih tenzija na prostoru Bliskog istoka. Iran ima opciju zatvoriti Hormuški tjesnac, tad bi cijene nafte otišle vrtoglavo u nebo. Irancima to nije u interesu. Tražit će vojnu i diplomatsku pomoć od svojih saveznica Rusije i Kine s kojima su nedavno i realizirale vojno-pomorske vježbe”, kaže Ogorec.

Ogorec smatra kako je atentat na Sulejmanija ujedinio Irance.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iranski narod počeo je podržavati svoje vodstvo, postao je znatno homogeniji i samim tim znatno opasniji nego što je bio”, upozorava Ogorec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.