Washington uvodi nova ograničenja za iranski civilni nuklearni program

Sjedinjene Države su u petak objavile da uvode nova “ograničenja” za iranski civilni nuklearni program kako bi pojačale “najveći mogući pritisak” na Teheran, ali su i produljile dozvole za tri projekta koja se trenutačno realiziraju u okviru ugovora potpisanog 2015. iz kojega se Donald Trump povukao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od 4. svibnja svaka pomoć u proširenju nuklearne centrale u Bouchehru osim njezina postojećeg reaktora” koji je sagradila Rusija “bit će podložna (američkim) sankcijama”, rekla je u priopćenju glasnogovornica američkog State Departmenta Morgan Ortagus.

“Usto će se sankcionirati svaki pokušaj iznošenja obogaćenog uranija iz Irana u zamjenu za uranij u prirodnom stanju”, dodala je, pozivajući Teheran da “prestane” obogaćivati uranij.

Najposlije, Washington upozorava da više neće trpjeti da Iran skladišti tešku vodu koju proizvede u količini iznad dopuštene granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Administracija predsjednika Trumpa se prije godinu dana povukla iz međunarodnog ugovora koji Islamsku Republiku treba spriječiti da proizvede atomsku bombu, uz obrazloženje da je suviše popustljiv prema Iranu i da ne čini ništa u vezi s drugim “destabilizacijskim” ponašanjem bliskoistočnih zemalja.

No drugi potpisnici, počevši s europskim saveznicima Washingtona, zasad su privrženi tom dokumentu a i Teheran ga i dalje poštuje, misle međunarodni inspektori.

Američki državni tajnik Mike Pompeo ujedno je na još 90 dana produljio odobrenje za tri trenutačna projekta u okviru iranskog civilnog nuklearnog programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je, osim centrale u Bouchehru, o reaktoru za tešku vodu u Araku koji je pod nadzorom međunarodne zajednice preuređen tako da ne može proizvoditi plutonij u vojne svrhe te o podzemnom postrojenju za obogaćivanje u Fordu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.