Zaštita mentalnog zdravlja: Florida ograničava pristup društvenim mrežama za mlađe od 16 godina

florida
Foto: fah

Guverner Floride Ron DeSantis u ponedjeljak je potpisao zakon kojim se djeci mlađoj od 14 godina zabranjuje pristup društvenim mrežama. Prema novom zakonu Florida će zahtijevati od 14 i 15-godišnjaka da dobiju pristanak roditelja za korištenje društvenih mreža. To je mjera za koju pristaše kažu da će djecu zaštititi od internetskih prijetnji i da će zaštiti njihovo mentalno zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Florida zabranjuje djeci pristup društvenim mrežama

Zakon zahtijeva da platforme društvenih mreža ukinu račune osoba mlađih od 14 godina i osoba mlađih od 16 godina koje nemaju pristanak roditelja. Od njih se zahtijeva da koriste sustav provjere treće strane kako bi izdvojili one koji su maloljetni.

Državno zakonodavno tijelo pod vodstvom republikanaca usvojilo je zakon u veljači kojim bi se djeci mlađoj od 16 godina u potpunosti zabranio pristup društvenim mrežama. Republikanac DeSantis stavio je veto na taj zakon ranije ovog mjeseca, rekavši da ograničava prava roditelja.

Izmijenjena verzija omogućuje roditeljima da daju pristanak starijoj djeci za sudjelovanje na platformama društvenih mreža. Ovaj zakon stupa na snagu 1. siječnja 2025.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Društvene mreže štete djeci na razne načine”, rekao je DeSantis u izjavi. Rekao je i da zakon “daje roditeljima veću mogućnost da zaštite svoju djecu”.

>Florida po uzoru na Teksas zabranila pobačaj nakon što se otkriju otkucaji srca fetusa

Podupiratelji zakona su rekli da će zakon zaustaviti štetne učinke društvenih mreža na dobrobit djece koja pretjerano koriste takve platforme i kao rezultat toga mogu doživjeti tjeskobu, depresiju i druge mentalne bolesti, piše Reuters.

Kritičari su rekli da zakon krši odredbe Prvog amandmana Ustava SAD-a za zaštitu slobode govora i da roditelji, a ne vlada, trebaju donositi odluke o online prisutnosti svoje djece svih dobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Meta (META.O) matična tvrtka Instagrama i Facebooka, usprotivila se zakonu, rekavši da bi ograničila diskreciju roditelja i izazvala zabrinutost za privatnost podataka zbog osobnih podataka koje bi korisnici morali dati da bi se provjerila dob. Meta je rekla da podržava federalne zakone, otvara novu karticu za internetske trgovine aplikacija kako bi osigurala odobrenje roditelja za preuzimanje od strane djece.

>DeSantis, najveći Trumpov konkurent među republikancima, odustao od predsjedničke utrke

Prijedlog zakona ne navodi nijednu konkretnu platformu društvenih mreža, ali navodi da su njegove mete stranice društvenih mreža koje promiču “beskonačno skrolanje”, prikazuju metriku reakcija poput lajkova, imaju video s automatskom reprodukcijom i imaju prijenos uživo i push obavijesti. To bi izuzelo web-mjesta i aplikacije čija je glavna funkcija e-pošta, slanje poruka ili tekstualnih poruka između određenog pošiljatelja i primatelja.

Ovaj zakon zahtijeva od društvenih mreža da trajno izbrišu osobne podatke prikupljene s ukinutih računa i dopuste roditeljima da pokrenu građanske tužbe protiv onih koji to ne učine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utah je u ožujku 2023. postala prva američka savezna država koja je usvojila zakone koji reguliraju pristup djece društvenim mrežama, a slijedile su je i druge. To su Arkansas, Louisiana, Ohio i Teksas. Analize kažu da i brojne druge države razmišljaju o donošenju sličnih propisa.

>Florida neće šutjeti o smrtnim rizicima povezanim s cjepivom’: Mladim muškarcima ne preporučuju da se cijepe

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.