Ovogodišnji 35. zagrebački književni razgovori (ZKR), čija je središnja tema “Godina 1914. i posljedice za europsku književnost”, otvoreni su večeras u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.
Zagrebačke književne razgovore otvorio je predsjednik Društva hrvatskih književnika Božidar Petrač istaknuvši kako ovogodišnji skup ne želi biti puko obilježavanje prve ‘velike klaonice’ niti njezina retrospektiva.
Naglasio je kako će sudionici razgovarati o intertekstualnosti između književnosti i povijesti.
“Taj rat je bio teško iskustvo egoističnih partikularizama”, ocijenio je Petrač dodavši kako bi danas na početku 21. stoljeća trebalo graditi modele zajedničkoga života.
Smatra da se to zajedništvo može graditi samo na temelju miru, koji nastaje u ljudskom srcu, a ne, kako je rekao, ‘mira koji je rezultat truloga kompromisa’.
Zagrebački književni razgovori održavaju se od 2. do 5. listopada, a na skupu će govoriti desetak izlagača iz Hrvatske, Mađarske, Njemačke, Makedonije, Slovačke, Francuske i Italije.
Književni razgovori su tradicionalni međunarodni književno-znanstveni skup koji se održava u glavnome hrvatskom gradu od 1969., a utemeljio ih je književnik Slavko Mihalić. Održavaju se godišnje, obično početkom listopada, a svake godine imaju temu.
Sudionici su iz Hrvatske i inozemstva, a po stručnom profilu to su književnici, književni kritičari, književni prevoditelji i književni znanstvenici.
Tekst se nastavlja ispod oglasa