Otkriveno zašto smo ovisni o siru

Thinkstock

Američki znanstvenici pokušali su objasniti zašto smo o nekim namirnicama više ovisni nego o drugima. Njihova je studija pokazala da, primjerice, konzumacija sira aktivira isti dio mozga kao teške droge zbog istoga kemijskog sastojka sadržanog u siru i u drogama koje izazivaju ovisnost, a zove se kazein (casein).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istraživanju su koristili Ljestvicu ovisnosti o hrani Sveučilišta Yale čija je svrha izmjeriti u kojoj je mjeri osoba ovisna o određenoj vrsti hrane te su ustanovili da posebno jaku ovisnost izaziva konzumacija sira jer ta namirnica sadrži protein kazein iz mlijeka.

Naziv kazein potiče od latinske riječi ‘caseus’ što znači sir. Riječ je o supstanciji čijim se zgrušavanjem omogućuje proizvodnja sira te predstavlja njegov temeljni protein. To je sporo razgradiva bjelančevina koja je korisna i igra veliku ulogu u prevenciji propadanja mišića.

Znanstvenici su objasnili da ova se kemijska supstancija veže na opioidne receptore u mozgu, koji se uglavnom nalaze u središnjem živčanom sustavu i u probavnom sustavu, a oni se povezuju s ovisnošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustanovili su i da se prerađena hrana češće povezuje s ovisničkim ponašanjem, s obzirom na to da se najteže odreći namirnica koje sadrže puno masnoća, a među njima prednjači sir.

U prvom dijelu istraživanja sudjelovalo je 120 studenata koji su morali odabrati jednu od 35 namirnica različite nutritivne vrijednosti, a u drugome 384 osobe kojima su prikazane iste namirnice poredane po prehrambenoj vrijednosti.

Znanstvenici su ustanovili da je hrana koja je sadržavala puno masnih tvari bila povezana s problematičnom prehranom bez obzira na to jesu li sudionici istraživanja bili ovisni o hrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrana bogatija mastima predstavljala je jednak problem svim sudionicima studije, bez obzira na to jesu li bili podložni simptomu ovisnosti o hrani”, objasnila je jedna od autorica studije, Erica Schulte.

Sir, poput ostalih mliječnih proizvoda sadrži kazein u velikim količinama. Kad stigne do probavnog trakta ispušta opijate koji se zovu kazomorfini, a oni “uistinu djeluju na receptore dopamina i stvaraju ovisnost”, potvrdila je prehrambena stručnjakinja Cameron Welles za Tech Times.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Public Library of Science One.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.