Prvi puta nakon 100 godina raste broj tigrova u svijetu

Foto: pixabay

Tigrovi su i dalje ugrožena vrsta no prvi puta u sto godina bilježi se rast njihova broja u svijetu, objavili su stručnjaci uoči svjetske konferencije o zaštiti tigrova koja počinje u utorak u New Delhiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci organizacija World Wildlife Fund (WWF) i Global Tiger Forum 2010. procijenili su da će ih pet godina kasnije biti 3200, no sada su korigirali tu brojku naviše procijenivši da ih u divljini ima 3890. Do te brojke došli su kompilacijom najnovijih podataka nacionalnih istraživanja populacija tigrova u divljini.

“Prvi puta nakon desetljeća i desetljeća stalnog pada, broj tigrova u porastu je”, kazao je Marco Lambertini, međunarodni direktor WWF-a. “To nam pruža veliku nadu i pokazuje da možemo spasiti vrste i njihova staništa kad se ujedine vlade, lokalne zajednice i stručnjaci”.

Porast broja tigrova bilježi se u zemljama poput Indije, Nepala, Rusije i Butana dok je područje jugoistočne Azije suočeno s neposrednim rizikom nestanka tigrova, prema WWF-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Indijsko ministarstvo okoliša koje je domaćin konferencije o zaštiti tigrova izrazilo je zabrinutost zbog smanjenja broja tigrova u nekim područjima na razinu koja vodi u njihov nestanak.

Na prvoj konferenciji održanoj u Sankt Peterburgu 2010. zemlje sudionice obvezale su se udvostručiti broj tigrova u svijetu do 2022.

“Ključan je snažan akcijski plan tijekom idućih šest godina”, kaže Michael Baltzer koji u WWF-u vodi inicijativu za zaštitu tigrova. “Zaustavljen je pad broja na globalnoj razini no još uvijek nema sigurnih područja za tigrove”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji će se raspravljati o upravljanju staništima tigrova, vraćanju tigrova u divljinu i primjeni novih tehnologija u njihovoj zaštiti i motrenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.