Prvi znanstveni pogled u dubine brazde Novi Hebridi – obilje života

Ekspedicija znanstvenika je proučavajući jedno od najdubljih mjesta na svijetu, brazdu Novi Hebridi u Tihom oceanu, otkrila da život i na dubini većoj od 7.000 metara buja, izvješćuje BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici su uz pomoć robota opremljenog kamerom snimili bića koja obitavaju na velikim dubinama, a među njima su zmijolike ribe, poput neobičnih ljuskastih jegulja, i školjkaši.

Znanstvenici su tijekom 30 dana ekspedicije krajem 2013. utvrdili da je ekologija ove brazde različita od ostalih područja u dubokom moru koja su već istražena.

“Polako saznajemo da ono što se događa u jednoj dubokomorskoj brazdi ne predstavlja ono što se događa u svim brazdama”, kazao je Alan Jamieson iz Oceanskog laboratorija sveučilišta Aberdeen u Velikoj Britaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svijetu ima više od 30 dubokomorskih brazdi, a većina tih uskih pukotina na morskom dnu smještene su u Tihom oceanu. Sve do ove ekspedicije, dubine brazde Novi Hebridi koja se nalazi na oko 1.500 kilometara sjeverno od Novog Zelanda, nisu bile istražene.

Uz više vrsta jegulja, dubinama te brazde krstare i žarko crveni rakovi i tisuće manjih školjkaša.

No, znanstvenicima je bilo zanimljivo otkriće da se živi svijet u toj brazdi uvelike razlikuje od bića koja obitavaju u tamnim dubinama Japanske brazde, brazde Izu-Bonin i brazde Kermadec. Uvjereni su da su te razlike uvjetovane nutritivnim bogatstvom dijela oceana iznad brazdi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukoliko pogledate geografski položaj brazde Novi Hebridi, vidite da leži ispod neproduktivnih voda”, kazao je Jamieson. Prema njegovim riječima, čini se da jeguljama u toj brazdi nije potreban bogati izvor hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.