Rog nosoroga na ilegalnom tržištu skuplji od kilograma zlata

Raspravljajući o Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama flore i faune danas na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu hrvatska zastupnica Marijana Petir pozvala je nadležna tijela EU da učine sve kako bi EU postala stranka Konvencije CITES.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konvencijom je danas zaštićeno oko 35 000 različitih biljnih i životinjskih vrsta, njih oko tisuću ili 3% je ugroženo i suočeno s rizikom od izumiranja upravo zbog trgovine. Republika Hrvatska stranka je Konvencije od 2000. godine i postigla je vrlo zapažene rezultate u borbi protiv trgovine egzotičnim vrstama, a ove godine izvršena je vrlo velika zapljena egzotičnih biljaka i životinja.

Petir je upozorila da svake godine u međunarodnu trgovinu divljim vrstama ulaze deseci milijuna primjeraka biljaka i životinja, a vrijednost te trgovine iznosi preko 10 milijardi dolara godišnje. Istaknula je da izrazito rijetke i kritično ugrožene kornjače s Madagaskara na ilegalnom tržištu postižu cijenu i do 25 000 eura po komadu, a rijetke Learove papige iz Brazila mogu koštati vrtoglavih 90 000 eura po primjerku. Kilogram roga nosoroga na crnom tržištu košta više od kilograma zlata. Slonovača i dalje predstavlja luksuzan proizvod i statusni simbol pa cijena sirove slonovače iznosi i do 5 000 eura po kilogramu, dok rezbareni predmeti koštaju i puno više.

“Potražnja za ovim proizvodima rezultirala je masovnim krivolovom na te vrste, pa je u 2012. godini u krivolovu ubijeno 22 000 slonova, a tijekom prošle godine samo na teritoriju Južnoafričke Republike zbog krivolova je stradalo preko 1000 nosoroga”, rekla je Marijana Petir i upozorila da pri tom stradaju i ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na svjetskoj razini 56 rendžera je izgubilo svoje živote na službenoj dužnosti u posljednjih 12 mjeseci, od kojih su 29 bili ubijeni od strane krivolovaca, prema najnovijim podacima koje je objavio Međunarodni Savez Rendžera.”, rekla je Marijana Petir i pozvala nadležna tijela EU da pristupe Konvenciji CITES i uključe se aktivno u suzbijanje ilegalne trgovine divljim vrstama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.