Novorođenčetu u dobi od dva tjedna, rođenom sa srčanom manom, život je spašen pomoću modela isprintanog 3D tehnikom.
Sintetsko srce bilo je gotovo savršena replika djetetova srdašca, piše u ponedjeljak Mitchell Friedman za Pixable.
Novorođenče je bilo u bolnici Morgan Stanley na Manhattanu zbog mnogih urođenih srčanih mana. Humanitarna organizacija ‘Matthew’s Hearts of Hope’ najprije je financirala pregled magnetnom rezonancijom, a zatim je angažirala i kirurge koji u načinili 3D model.
Novo srce liječnici nisu usadili u malog pacijenta, nego su na njemu uvježbali zahtjevnu operaciju, rekao je kirurg Emile Bacha.
Djetetovo je srce imalo rupe koje nisu rijetka urođena mana, ali i srčane su klijetke bile neobično postavljene, nalik labirintu. Dosad su liječnici morali zaustaviti i otvoriti živo srce i iznutra vidjeti što treba činiti. “Pomoću nove tehnike, već smo imali smjernice i mogli smo samo jednim zahvatom popraviti djetetovo srce”, rekao je.
Zahvaljujući srcu isprintanom 3D tehnikom, liječnici su se mogli pripremiti na modelu pa je i ono što bi inače bila “iznimno složena operacija” bio znatno jednostavniji zahvat.
Bacha na svojem blogu kaže kako je uspješna operacija izvedena 21. srpnja te kako se nada da će s napretkom tehnologije sve više bolnica dobiti pristup 3D printanju. Uz pomoć te tehnike, kaže, dodatno će se povećavati izgledi za uspješne kirurške zahvate.