Crveni ili bijeli kupus – zdravo i omiljeno jelo na našim stolovima

Foto: Thinkstock

Kupus je prastara kultura, potekla od divlje, samonikle biljke koja raste na kamenitim obalama priobalja Europe – od Sredozemnog mora, na jugu, do Irske, na sjeveru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Višestoljetnom selekcijom od samonikle biljke nastao je današnji kupus – u devet varijeteta.

Zanimljivo, Egipćani nisu poznavali kupus (a kako bi im dobro došao kod gradnje piramida!), dok su ga stari Grci i Rimljani jeli i prije rođenja Krista. Rimljani su jako cijenili kupus. Katon Stariji (oko 200 godina prije Krista) hvalio je kupus kao «najbolje povrće» pa je uz njega dao niz kulinarskih i medicinskih uputstava. Rimljani su držali da kupus otklanja melankoliju, smanjuje djelovanje alkohola ako ga se jede pola sata prije uzimanja alkoholnog pića. Također su ga koristili – oblažući njegovim listovima vanjske dijelove tijela – kod zacjeljivanja rana i ubrzavanja smanjenja oteklina, piše Borislav Ostojić za Narodni zdravstveni list.

Dok su Rimljani jeli kupus i kašu od žita, bili su zdrav, jak i sposoban narod. Čim su na jelovnik stavili kamenice, fazane, biserke i druge masne, slane i slatke specijalitete te ispijali velike količine vina, počeli su osjećati posljedice nezdrave prehrane – zapisao je rimski povjesničar Gaj Plinije Drugi (u l. stoljeću poslije Krista).
U germanske zemlje kupus je došao, poput brojnih poljoprivrednih kultura, preko samostanskih vrtova.
Suvremeni čovjek jako se iznenadi kada sazna da ni Grci ni Rimljani nisu znali za kiseli kupus, a baš je on danas, širom svijeta gotovo nezamjenjiva zimska namirnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Crveni hranjiviji, bijeli probavljiviji

Danas, najčešće, možemo birati između dvije kultivirane podvrste kupusa: bijelog i crvenog.
Deset dekagrama crvenog kupusa daje 157 kalorija, a ista količina bijeloga kupusa – 103,8 kalorija. Komu je potrebna «jača» hrana, neka uzme crveni kupus, a oni koji su na dijeti ili se plaše debljanja, neka biraju bijeli kupus.
Crveni kupus nešto je teže probavljiv pa se preporuča pripremati ga uz dodatak raznih začina (timijana, lovora, kima) kako bi ubrzali probavu.

Crveni i bijeli kupus podjednako su bogati mineralima i vitaminima. U njima ima kalija, kalcija, fosfora, magnezija, natrija, željeza, mangana, bakra, cinka… Od vitamina, u kupusu ima karotena (provitamina A), vitamina E, vitamina B1, B2, B3, B6 te – najviše – vitamina C. U bijelom kupusu vitamina C ima 30 do 60 miligrama posto, a u crvenom 40 do 72 miligrama posto, odnosno 10 do 18 puta više nego u mrkvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda se i bijeli i crveni kupus mogu pripremati za jelo i sirovi i kuhani, ipak ih je najbolje jesti sirove jer se tako iz njih «izvuče» maksimum korisnih tvari.

Kupus umjesto aspirina

Patite li od glavobolje, nekoliko listova svježeg bijelog kupusa stavite u lagano zagrijanu pećnicu kako bi omekšali. Zatim ih – mlake – privijte na bolno čelo. Činite to tri puta na dan ako glavobolja nije prošla već od prvog oblaganja čela listovima kupusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasolom protiv – mamurluka

Jedan od najstarijih i najpoznatijih prirodnih lijekova protiv mamurluka izazvanog prekomjernim ispijanjem alkohola je – rasol – tekućina koja nastaje kiseljenjem kupusa. Osoba koja navečer malo više zaviri u čašicu ili čašu, ujutro će ustati s glavom kao bundevom u kojoj sve zvoni. Nastali mamurluk može se dosta brzo i efikasno ublažiti ispijanjem (natašte) 2 do 4 decilitra kisela kupusova rasola.

Za ljepšu kožu

Primjena kupusa u fitokozmetici temelji se na istom principu po kojemu kupus djeluje ljekovito na sluzokožu organa za probavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljepšu kožu lica imat će osobe koje dnevno popiju 2,5 decilitra vode u kojoj se kuhao bijeli kupus.
Također je efikasan i sljedeći recept: tanko naribajte bijeli kupus pa ga posložite po licu (u obliku maske) i ostavite da stoji 20 – 30 minuta.

Maska od svježeg bijelog kupusa utječe na brže zarastanje ožiljaka poslije odstranjivanja bubuljica.

Kupus protiv čira na želucu i dvanaesniku

Svježe iscijeđen sok od bijelog kupusa dobro je poznat narodni lijek za liječenje čira na želucu ili dvanaesniku. Mnogi koji su iskušali ljekovitost bijelog kupusa kod čira na želucu ili na dvanaesniku riješili su se te neugodne bolesti uzimanjem svježeg kupusova soka – umjesto operativnim zahvatom.
Treba pripomenuti da kupusov sok ima pomalo neugodan okus, ali se to može zanemariti kada se zna koliko je ljekovit. Kura liječenja kupusovim sokom obično traje 3 do 4 tjedna. Kroz to vrijeme svaki dan se – u gutljajima – raspoređeno od jutra do večeri – popije 0,5 do jedne litre svježe iscijeđena soka svježeg bijelog kupusa. Istom terapijom može se liječiti i kolitis – upala debelog crijeva.

Sirovi kiseli kupus kao lijek

Vrlo je korisno jesti i kiseli kupus. Dobro je znati da je probavljiviji sirovi kiseli kupus od kuhanoga. Od davnine je kupus (zbog obilja vitamina C) poznat kao odlično preventivno sredstvo protiv skorbuta. U prošlosti ni jedan veći brod nije polazio na duže putovanje bez dobre zalihe kiseloga kupusa. Kiseli kupus spasio je Kolumba i njegove mornare od skorbuta.

Sirovi kiseli kupus, pomiješan s crvenim lukom i začinjen maslinovim uljem preporučuje se osobama koje boluju od želučanih bolesti, skorbuta, kroničnog zatvora i slabokrvnosti.

Kada se uzima kao lijek, sirovi kiseli kupus najbolje je jesti prije jela, na prazan želudac ili između glavnih obroka. U jednom obroku potrebno je pojesti 10 do 20 dekagrama kiselog kupusa – 2 do 3 puta na dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.