Žene u kojih se javlja oticanje nakon liječenja raka dojke treba potaknuti da vježbaju, kažu stručnjaci, a prenosi BBC.
Nove smjernice Nacionalnog instituta za izvrsnost u zdravstvu i skrbi (NICE) kažu da tjelovježba neće pogoršati problem a mogla bi pomoći.
Kod svake pete žene koja se liječila od raka dojke pojavit će se limofedem u ruci, šaci, prstima ili grudima.
To je dugoročno stanje koje može dovesti do boli i gubitka pokretljivosti.
Nove smjernice NICE-a, koje još trebaju proći savjetovanje, kažu da liječnici i medicinske sestre trebaju s pacijenticama razgovarati o tome kako im tjelovježba može unaprijediti kvalitetu života.
Ujedno trebaju i naglasiti kako postojeći dokazi upućuju na to da „tjelovježba ne sprečava, ne uzrokuje i ne pogoršava limfoedem“.
Razjašnjavanje ‘nedoumica’
U mnogih osoba koje imaju rak dojke razvije se limfoedem u ruci ili grudima nakon kirurške ili radio terapije.
Javlja se kada se ošteti limfni sustav tijela i ne može normalno odvoditi tekućinu.
Prof. Mark Baker, direktor NICE centra za kliničku praksu, kaže: „Kod pacijentica s rakom dojke limfoedem se može pojaviti kao rezultat liječenja, kao što je operacija ili radioterapija, ili zato što stanice raka blokiraju limfni sustav.
„Neki su oprezni oko bavljenja tjelovježbom jer misle da bi ona mogla pogoršati njihov limfoedem ili ga uzrokovati.
„Naša predložena nova preporuka trebala bi razjasniti sve nedoumice oko uloge koju tjelovježba može igrati u osoba koji imaju ili im prijeti to stanje.“
Jackie Harris iz organizacije Breast Cancer Care rekla je da limfoedem može uvelike ograničiti pokrete i utjecati na život.
„Limfoedem se može kontrolirati ali nikada neće nestati,a znamo da je redovna tjelovježba korisna za one koji žive s limfoedemom ili su izloženi riziku limfoedema,“ rekla je.
„Redovno kretanje u svakodnevnom životu ili radu može pomoći u održavanju savitljivosti zglobova i odvođenju limfe, a dodatna fizička aktivnost također može biti korisna ako oticanje ograničava pokrete ruke.“
Tekst se nastavlja ispod oglasa