Jutarnje mučnine kod trudnica povezane s manjim rizikom od spontanog pobačaja

pobačaj
Foto: Thinkstock

Dobra vijest za trudnice koje pate od jutarnjih mučnina, a donose je američki znanstvenici – mučnina i povraćanje tijekom prvoga tromjesečja trudnoće povezani su s manjim rizikom od spontanog pobačaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici su ustanovili da je opasnost od pobačaja kod trudnica sa spomenutim simptomima bila manja za 50 do 75 posto u odnosu na rizik od pobačaja kod ostalih trudnica koje nisu patile od mučnina. Istraživanjem je obuhvaćeno 800 žena.

Kod većine žena jutarnje mučnine i povraćanja prestanu u četvrtome mjesecu trudnoće, no manji ih broj simptome ima do kraja trudnoće.

“Otprije je prošireno vjerovanje po kojemu su jutarnje mučnine pokazatelj da će trudnoća proći u najboljem redu, no danas znanstvenici raspolažu i statističkim podacima koje idu u prilog toj pretpostavci”, rekla je Stefanie Hinkle, znanstvenica s američkog Instituta za zdravlje djece i humani razvoj (NICHD) i jedna od glavnih autorica studije, čiji su rezultati objavljeni u američkom stručnom časopisu JAMA Internal Medicine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Studijom smo pratili simptome od prvoga tjedna trudnoće, nedugo nakon začeća. Rezultati potvrđuju povezanost između jutarnjih mučnina i smanjenog broja zabilježenih slučajeva spontanih pobačaja”, rekla je Hinkle.

Autori studije analizirali su informacije što su ih bilježile sve žene koje su sudjelovale u istraživanju. Vodile su svakodnevne bilješke o zdravstvenom stanju u razdoblju između drugoga i osmog tjedna trudnoće, a potom su do 36. tjedna jedanput mjesečno odgovarale na zadani upitnik.

Od 797 trudnica koje su sudjelovale u studiji 188 ih je imalo spontani pobačaj. Do osmoga mjeseca trudnoće mučnine je osjećalo 57,3 posto trudnica, a 26,6 posto ih je uz mučninu i povraćalo. Analiza podataka pokazala je da su žene koje su osjećale jutarnje mučnine imale 50 do 75 posto manje izgleda za spontani pobačaj u usporedbi s trudnicama koje nisu imale nijedan simptom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uzroci mučnina još nisu poznati, no znanstvenici pretpostavljaju da mučnine štite fetus od toksina i ostalih mikroorganizama koje se nalaze u hrani i napitcima što ih konzumira majka, a vjeruju i da zbog mučnina trudnice mijenjaju prehrambene navike. Po još jednoj teoriji jutarnje mučnine i povraćanje znak su da je ženina posteljica zdrava. Pošto se u potpunosti formira, od jajnika preuzima ulogu glavnoga proizvođača estrogena i progesterona, što je važno za fetus. Zbog toga razina hormona u ženinu tijelu pada, što bi moglo uzrokovati jutarnje mučnine.

S obzirom na to da je studijom obuhvaćen malen broj trudnica, bit će potrebno obaviti dodatna istraživanja, rekla je dr. Hinkle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.