Kamo otići ako smo depresivni i zašto to stvarno djeluje?

Ne kažemo bez razloga da su prašume, da su šume, pluća našeg planeta, one su zapravo energija koju zajedno sa Suncem i uz kombinaciju s učinkom sunčeve svjetlosti, daju ljudima, svim živim bićima. Nemoguć je život bez Sunca kao izvora energije i bez zelenila koji daje kisik neohodan živim bićima. Brazilske prašume, uz najveću rijeku na svijetu, Amazonu, pluća su planete Zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez zelenila, bez šuma, Zemlja bi vrlo brzo postala mjesto neugodno za život, barem život na kakav smo se navikli kroz tisućljeća obitavajući na planeti.

Pozitivan efekt zelenila

Stoga nikoga nije iznenadilo najnovije istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji, maglovitoj i otočnoj zemlji koja je i sama bogata zelenilom, koje tvrdi da je pozitivan efekt zelenila na naše mentalno zdravlje zapravo nenadoknadiv, piše Daliy Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugim riječima, čovjek šume nikada ne bi mogao zamijeniti nekom umjetnom alternativom, čak i kad bi to pokušao. Znanstvenici tvrde da bi kad nam je najteže, kad smo u depresiji, kada se ne osjećamo dobro, trebali otići u šumu kako bi napunili baterije drevnom energijom koju drveće crpi iz same zemlje.

Osjećaj zajedništva i optimizam

Istraživanje je objavljeno u časopisu Landscape and Urban Planning i pokazuje da stanovnici Londona koji žive u ulici sa drvoredom konzumiraju puno antidepresiva u usporedbi sa onima koji su okruženi betonom. ”Dokazano je koliko prisustvo zelenih površina pozitivno utječe na raspoloženje ljudi, posve je logično da imaju efekta i na uporabu antidepresiva, ” rekao je dr. Filip Rode, jedan od autora istraživanja, koji smatra da blizina neke zelene površine, bez obzira radi li se o šumi, vrtu, drvoredu ili parku, predstavlja vrlo važan izvor sreće, prije svega ublažava stres od svakodnevnog gradskog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulice koje su bogatija sa zelenilom ugodnije su za život te potiču ljude da se bave fizičkom aktivnošću i tako jačaju osjećaj zajedništva. Naime, boravak u šumi vrlo pozitivno djeluje na naše zdravlje i podiže raspoloženje te budi optimizam. U šumi udišemo iznimno zdrave materije koje ispušta drveće, boravak u okruženju takve vrste snižava krvni tlak i na takav način popravlja raspoloženje.

Bolnice u prirodi

Boravak u šumi potiče nas na razmišljanje, tijekom razmišljanja fokusiramo se na ono što želimo, sami pacijenti se puno brže oporavljaju od operacija ukoliko imaju pogled na zelenu površinu. Upravo je i to jedan od razloga zašto zapadne zemlje imaju običaj bolnice izdvajati iz samih gradova, što bliže zelenoj površini. Zapravo, nije nova ideja koja dolazi iz Velike Britanije, a koja je naišla na plodno tlo i u nekim drugim članicama Europske unije, koja predlaže da se bolnice počnu izmještati u prirodu, pogotovo one bolnice u kojima se liječi teže bolesnike, kao i one koji pate od depresije. Takav projekt zahtjeva dosta vremena, no, ostvariv je u ovom stoljeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.