Manjak sna dovodi do gubitka moždanih stanica

Manjak sna možda ima teže posljedice nego što se do sada smatralo. Istraživanje pokazuje da može izazvati nepovratni gubitak moždanih stanica, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istraživanju objavljenom u časopisu The Journal of Neuroscience, kronični nedostatak sna kod miševa je izazvao odumiranje 25 posto moždanih stanica.

Američki znanstvenici upozoravaju da ako isto vrijedi i za ljude, pokušaji da nadoknadimo izgubljeni san mogli bi biti uzaludni.

Kažu da će u budućnosti možda biti moguće proizvesti lijek koji bi štitio mozak od štetnih posljedica nedostatka sna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje objavljeno u The Journal of Neuroscience provedeno je na laboratorijskim miševima koji su održavani budnima kako bi se vjerno prikazala kronična neispavanost karakteristična za moderan način života ljudi, do koje dolazi zbog noćnih smjena i brojnih prekovremenih sati provedenih u uredu.

Skupina znanstvenika iz medicinske škole Sveučilišta u Pennsylvaniji proučavala je određene moždane stanice koje održavaju mozak budnim.

Nakon nekoliko dana tijekom kojih su miševi spavali otprilike onoliko koliko spavaju radnici koji rade noćne smjene (tri noćne smjene za redom, sa samo 4-5 sati sna u periodu od 24 sata), miševi su izgubili 25 posto moždanih stanica, smještenih u moždanom deblu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici kažu da je to prvi dokaz da nedostatak sna može dovesti do gubitka moždanih stanica.

Međutim, ističu da je potrebno još mnogo istraživanja da bi se otkrilo može li kod ljudi koji ne spavaju dovoljno doći do trajne štete.

Prof. Sigrid Veasey iz Centra za spavanje i cirkadijalnu neurobiologiju izjavila je za BBC: „Sada imamo dokaze da gubitak sna može izazvati trajna oštećenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Iako se otkrića za sada odnose samo na male životinje, značajna su jer nam govore da moramo vrlo pažljivo proučiti to i kod ljudi.“

Kako kaže, sljedeći korak je proučiti mozak preminulih koji su za života radili noćne smjene, kako bi se pronašli dokazi o gubitku moždanih stanica.

Dugoročno, znanstvenici smatraju da bi bilo moguće proizvesti lijek koji bi štitio moždane stanice podizanjem razine prirodnog kemijskog spoja koji se nalazi u organizmu, a uključen je u nadoknađivanje izgubljenog sna.

Prof. Hugh Piggins sa Sveučilišta u Manchesteru kaže da je pokus koji je proveden na miševima pokazao što bi manjak sna mogao učiniti ljudskom mozgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Autori studije uspoređuju miševe s radnicima koji rade noću, i smatraju da bi kronična neispavanost mogla nepovoljno utjecati ne samo na naše fizičko, nego i mentalno zdravlje,“ kaže.

„Ova mogućnost mora se još dobro ispitati. Međutim, dosljedna je saznanjima iz mnogih nedavno objavljenih izvještaja o važnosti ustaljenog dnevnog ritma i ciklusa spavanja za dobrobit organizma”, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.