U povodu Svjetskog dana svjesnosti o epilepsiji u četvrtak je predstavljen program edukacije o toj bolesti namijenjen zdravstvenim voditeljima zagrebačkih dječjih vrtića te nastavnicima osnovnih i srednjih škola.
Cilj edukacijskog projekta je povećati razinu znanja o epilepsiji radi pravilnog postupanja kod epileptičnih napada, te smanjenja stigme koja još uvijek prati tu bolest, kazala je voditeljica projekta i članica Povjerenstva za očuvanje i unapređenje kvalitete života osoba s epilepsijom Nina Barišić na konferenciji za novinare.
Za nastavnike zagrebačkih srednjih škola predavanja su održana prošlog mjeseca, a s početkom iduće školske godine timovi stručnjaka obići će zagrebačke osnovne škole i održati predavanja za nastavnike.
Programom su obuhvaćeni i učenici kojima će nastavnici svoje znanje prenijeti na satu razredne nastave. Naime, vrlo je bitno podizanje razine svijesti među vršnjacima djece s epilepsijom kako bi se uklonile predrasude i krive informacije kao što su, primjerice, da je epilepsija zarazna ili psihijatrijska bolest.
Polaznici programa edukacije dobit će i letak s uputama o epileptičnom napadu i načinu zbrinjavanja djeteta do dolaska hitne pomoći, a tiskana je i brošura “Živjeti s epilepsijom” u kojoj su sažeto i stručno navedeni svi bitni podaci o toj bolesti, počevši od čimbenika rizika za epileptični napad, bavljenja sportom oboljelih, pa do odgovora o posjedovanju vozačke dozvole za adolescente s epilepsijom.
U Hrvatskoj epilepsiju ima oko 40.000 ljudi, od čega je 7.000 djece. To je najčešća kronična neurološka bolest kojoj se u 60 posto slučajeva ne zna jasan uzrok, a kod većine oboljelih danas se epileptični napadi vrlo uspješno kontroliraju lijekovima.
Radi poboljšanja kvalitete života djece s epilepsijom vrlo je važno krenuti s pravilnim pristupom još od vrtićke dobi, kazala je voditeljica Odjela za predškolski odgoj Grada Zagreba Bosiljka Devernay.
U zagrebačkim vrtićima od ukupno oko 40.000 djece, gotovo 800 spada u skupinu s neurološkim problemima, a među njima su i djeca s epilepsijom.
“Svi naši vrtići imaju kompletne stručne timove, među kojima je i zdravstveni voditelj, koji u suradnji s odgajateljima i ostalim stručnjacima mogu pružiti pravilnu skrb djeci s bilo kakvim zdravstvenim poteškoćama”, istaknula je Devernay.
U programu kontinuirane edukacije o epilepsiji na području Grada Zagreba surađuju Ured za zdravstsvo te Ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba, Povjerenstvo za očuvanje i unapređenje kvalitete života osoba s epilepsijom, Hrvatsko društvo za dječju neurologiju Hrvatskog liječničkog zbora te Hrvatska udruga za epilepsiju.
Međunarodni dan podrške osobama oboljelima od epilepsije ili “Dan ljubičaste vrpce”, izabran po ljubičastoj boji lavande, obilježava se u svijetu od 2008. godine, na inicijativu tada 9-godišnje kanadske djevojčice Cassidy Megan i njezinih roditelja.
Ljubičasta je boja izabrana za internacionalnu boju epilepsije, a povezuje se i s osjećajem usamljenosti koja se kod oboljelih javlja kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije. Obilježava se u više od 100 zemlja, među kojima je i Hrvatska.
Tekst se nastavlja ispod oglasa