Nije dokazano da se mijenjanjem vrste masnoća smanjuje rizik od srčanih bolesti

Znanstvenici iz udruženja British Heart Foundation tvrde da zamjena maslaca namazom od suncokreta ne dovodi nužno do smanjenja rizika od srčanih oboljenja, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako nam se često savjetuje da zamijenimo „loše“ masti koje sadrže zasićene masne kiseline „zdravijim“, nezasićenim masnim kiselinama, nije dokazano da mijenjanjem vrste masnoća koje unosimo u organizam smanjujemo rizik od srčanih bolesti.

Znanstvenici su proučili podatke dobivene iz 72 studije, u kojima je sudjelovalo više od 600 000 ispitanika.

Stručnjaci ističu da ova otkrića ne znače da je dobro jesti velike količine sira i kolača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prevelik unos zasićenih masnih kiselina može povisiti razinu kolesterola u krvi i tako povećati mogućnost razvoja koronarnih bolesti srca.

Zasićene masne kiseline nalaze se u maslacu, keksima, masnim komadima mesa, kobasicama, slanini, siru i vrhnju.

Većina populacije konzumira ove namirnice u prevelikim količinama- muškarci ne bi smjeli unositi više od 30 g, a žene više od 20 g dnevno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednje vrijeme savjetuje se ljudima da umjesto zasićenih unose nezasićene masne kiseline, koje se nalaze na primjer u maslinovom i suncokretovom ulju, te ostale masnoće koje nisu životinjskog porijekla.

Međutim, istraživanje objavljeno u medicinskom časopisu Annals of Internal Medicine koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta u Cambridgeu ukazuje na činjenicu da nema dokaza da se radi o korisnoj navici.

Ukupna količina zasićenih masnih kiselina, mjerena ili u prehrani ili u krvotoku kao biomarker, nije povezana s rizikom od obolijevanja od srčanih bolesti ni u jednoj od 72 studije koje su znanstvenici proučavali, a pokazalo se i da nezasićene masne kiseline ne štite srce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trans masne kiseline snažno su i dokazano povezane s opasnošću od srčanih bolesti. Autori studije smatraju da bi trebalo izbjegavati te umjetne masnoće koje se nalaze u prerađenoj hrani i margarinu.

Glavni istraživač dr. Rajiv Chowdhury kaže: „Ovo su zanimljivi rezultati koji bi mogli dovesti do značajnih promjena u znanstvenim istraživanjima i potaknuti ponovnu procjenu aktualnih smjernica u prehrani.“

Dodao je i da se zamjenjivanje zasićenih masnih kiselina pretjeranim unosom ugljikohidrata (bijelog kruha, bijele riže, krumpira itd.) ili rafiniranog šećera i soli u prerađevinama treba izbjegavati u svakodnevnoj praksi.

„Rafinirani ugljikohidrati, šećer i sol mogu naštetiti zdravlju krvnih žila“, izjavio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz udruženja British Heart Foundation tvrde da nova otkrića ne mijenjaju činjenicu da je pretjeran unos masnoće štetan. Prof. Jeremy Pearson kaže: „Rezultati ovog istraživanja ne govore da možete jesti koliko god masnoće želite.

Previše masnoća je štetno za vaš organizam.

„No, nažalost, ova analiza pokazuje da nema dovoljno dokaza koji bi mogli potkrijepiti tvrdnju da prehrana bogata nezasićenim masnim kiselinama smanjuje rizik od bolesti srca i krvožilnog sustava.

„Uz uzimanje lijekova koji su vam potrebni, najbolji način da očuvate zdravlje srca je da prestanete pušiti, budete aktivni i zdravo se hranite – to se ne odnosi samo na promišljen unos masnoća u organizam, već i soli, šećera, voća i povrća,“ prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.