Nutricionisti: Evo koje namirnice ‘skupo koštaju’ vaše zdravlje

Pravi gurmani ne mogu zamisliti ozbiljni ručak, pa i doručak, bez mesa, odnosno, mesnih prerađevina, no, koliko je to zdravo i je li jeftino uvijek i doista najjeftinije ili vas kasnije može skupo koštati?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri bijele smrti?

Ako samo letimično pratite savjete nutricionista onda ste svakako čuli za takozvane četiri bijele smrti, redom, šećer, sol, brašno i mast? Svaki donekle bolji poznavatelj hrane svjestan je da spomenute namirnice nisu zdrave, vjerojatno svatko od nas ima u svom hladnjaku barem jednu od namirnica za koju misli da je zdrava, a u stvari je toliko nezdrava kako je moguće da vam uzrokuje probleme koji u konačnici mogu dovesti čak i do smrti, piše health.com.

Nutricionisti su sastavili listu namirnica koje bi trebali izbjegavati kada god imate priliku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrijeme doručka, koji se smatra ključnim obrokom dana, meso je gotovo postalo obveza, kao i u vrijeme ručka, nažalost, kod mlađe populacije salame, kobasice, paštete, ni navečer nisu rijetkost, iako ove mesne prerađevine nutricionisti smatraju pravim zlom za organizam. Posebno se tu misli na paštetu u koju se doslovno stavlja svašta i koju bi trebalo izbjegavati u širokom luku. Naravno, jedna pašteta godišnje neće vas ubiti, no, treba biti oprezan, budući da jeftine mesne prerađevine u sebi sadrže jako puno soli, šećera i raznih aditiva koji poboljšavaju okus i boju mesa, a u stvarnosti itekako su štetni za organizam.

Sva relevantna istraživanja pokazuju da određene vrste salama sadrže i do 400 puta više natrija nego neobrađeno crveno meso. Nažalost, iako su neki od tih aditiva dovedeni u izravnu vezu s karcinomom oni se i dalje koriste iz razloga koji smo naveli, dakle, da zavaraju potrošače, naime, poboljšavaju ukus te boju prerađevina. Rješenje zapravo postoji, nije potrebno prestati jesti suhomesnate proizvode, no, umjesto jeftinih proizvoda, odnosno, salame, sasvim sigurno je bolje uzeti manje, a kvalitetnije, primjerice pršut.

Margarin-iznimno opasan

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz mesne prerađevine trebali biste izbjegavati margarin, dugo se, naime, vjerovalo da je margarin zdraviji od maslaca, no, onda su novija istraživanja potvrdila suprotno. Margarin može biti jako opasan ukoliko se konzumira redovito, iako se radi od biljnih ulja i ima manje zasićenih masti te kolesterola od maslaca, međutim, nakon toga su znanstvenici otkrili da kolesterol nije toliko loš kako se mislilo u prvi mah, posebno u usporedbi sa soli i masti koje se nalaze u margarinu. Naravno, da su u ovom dijelu znanstvenici donekle sarkastični, međutim, zasićene masti začepljuju arterije te bez ikakvog pretjerivanja mogu ubiti čovjeka ako začepe arteriju i tako prekinu dovod krvi prema srcu. Najbolji izvor masti za organizam je maslinovo ulje.

Badem, ricinus, mak

Spomenute namirnice su jako opasne, međutim, ono što slijedi još je opasnije, poglavito gorki bademi budući kako je poznato da se prirodni otrov, dakle, cijanid, dobiva upravo iz badema. Nisu opasni slatki bademi koje svakodnevno jedemo, već gorki koji se, srećom, teže nalaze. Samo dvadeset komada gorkih badema može usmrtiti odraslog čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U istu kategoriju namirnica ubrajaju se ricinus te mak, žene ricinusovo ulje koriste za njegu kose i trepavica, a ponekad se konzumira i kada postoji problem sa stolicom, ricinusovo ulje je jako dobro, no, treba povesti računa da se ne pojede plod iz kojeg se ulje dobiva budući da je plod iznimno otrovan.

Glede maka, kolač od maka neće nikome naškoditi,  makovica također, no, poznato je da heroinski ovisnici u nedostatku novaca nerijetko pribjegavaju kuhanju čaja od maka, koji u nekim kombinacijama može biti smrtonosan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.