Ivan Šuker (HDZ) danas je planirano izdvajanje Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) iz državne riznice nazvao “cirkusom”, ocjenivši da će se time deficit državnog proračuna povećati za tri milijarde kuna.
“Riznica je jedan od najkapitalnijih projekata u reformi državne uprave, ona vam nudi da na najbolji i najkvalitetniji način upravljate novcem poreznih obveznika. Nemojmo rasturati ono što smo godinama gradili, jer se novcem može kvalitetno upravljati samo ako je na jednom mjestu”, rekao je Šuker u saborskoj raspravi o polugodišnjem izvješću o izvršenju državnog proračuna.
Vladu je prozvao za pogrešne makroekonomske procjene rasta u ovoj godini i nerad.
“Zbog nepostojanja želje za strukturnim reformama, zbog političkih diktata, u ovom proračunu će faliti sredstva u Ministarstvu prosvjete za plaće i za prijevoz i za plaće u MUP-u. Ovo nas vodi deficitu od minimalno 19 milijardi kuna ili 5,8 posto”, ustvrdio je Šuker.
Optužio je Vladu da će u četiri godine svog mandata kroz proračunski deficit javni dug povećati za 80 milijardi kuna. “Ako se ništa ne učini, Hrvatska će 2015. biti u predstečajnoj nagodbi”, zaključio je Šuker.
Zamjenik ministra financija Igor Rađenović uzvratio je da HDZ upozorava na javni dug, a istodobno “na nož” dočekuje strukturne reforme.
“Ne možete biti protiv ekspanzije i eksplozije javnog duga, govoriti o problemima koje javni dug nosi, a s druge strane reći ne, ne treba nam rješenje, ne treba nam monetizacija ni u startu, ne treba nam jednokratno smanjenje javnog duga za tri milijarde”, kazao je Rađenović.
Priznao je da je proračun rađen na osnovi optimističnih makroekonomskih projekcija, koje nisu ostvarene.
“Dobro je biti optimist, ali kad se radi o najvažnijem financijskom instrumentu, državnom proračunu, onda ne smiju biti nerealne i pogrešne makroekonomske procjene, a vi ste pogrešno procjenjivali i donosili još lošije mjere”, uzvratio mu je HDZ-ov Goran Marić.
Tvrdi da je povećanje PDV-a za dva indeksna boda smanjilo prihode od tog poreza za 2,6 milijardi kuna.
“Ministarstvo financija samo konstatira da država isplaćuje 12 milijardi kuna kamata, kao da ministar radi u instituciji za javne financije. On je odgovoran za takvo stanje, a ne samo da to konstatira”, kazao je Marić.
Uvjeren je da je država postala disfunkcionalnom u svom najvažnijem, financijskom instrumentu. Država je u šest mjeseci platila 280 milijuna kuna penala za nanošenje štete za što, kaže Marić, nitko nije odgovarao.
“Guverner Hrvatske narodne banke kaže na obljetnici proslave obilježavanja uvođenja nacionalne valute – nadam se da je ovo posljednja obljetnica nacionalne valute. Takva država mora biti disfunkcionalna, a ni u jednoj državi svijeta guverner nakon toga ne bi ostao na svojoj funkciji”, rekao je Marić.
Nezavisni Slavko Linić uvjeren je da “nije u pitanju nerealno optimistično planiranje, nego neefikasnost i nerad Vlade”.
Podsjetio je da je Vlada izradila nacionalni plan reformi, ali se od reformi odustalo. “Vladin program ne poštuju sami ministri, dapače, imate poruku i premijera Vlade koji veli – mi to nećemo provesti jer to nije dobro za građane Hrvatske”, kazao je Linić.
On smatra da reforme ne treba očekivati ni 2015., a očekuje da će Europska komisija prekinuti proceduru prekomjernog deficita i sama Hrvatskoj propisati mjere.
“Pitam se zašto nam je potrebno da nam netko upravlja, kad smo sami napisali kako bi to trebali raditi”, rekao je Linić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa