Znanstveni aspekti uporabe konoplje

Na interdisciplinarnarnoj tribini “Medicinski, socijalni i etički aspekti uporabe konoplje” u utorak se na zagrebačkom Filozofskom fakultetu vodila rasprava o pozitivnim i negativnim svojstvima kanabisa. Postavljeno je i pitanje kako regulirati uzgoj te biljke u Hrvatskoj te treba li dopustiti uzgoj licenciranim pojedincima, ili pak institucijama poput Agronomskog fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Industrijska konoplja i marihuana (indijska konoplja) pripadaju istoj vrsti. Razlika je u sorti ili sjemenu iz kojeg je izrasla. Industrijska konoplja ima maksimalni sadržaj THC-a do 0,3% za razliku od indijske konoplje tzv. marihuane koja sadrži THC oko 20%. To nas dovodi do zaključka da je glavna razlika u sadržaju psihoaktivne supstance THC-a. Indijska konoplja(marihuana) ima veoma visok udio THC-a.

Konoplja kroz povijest

Saša Bajilo, član udruge Povjerenstva za analizu i preporuke primjene indijske konoplje u medicinske svrhe, obrazložio je povijesni razvoj kanabisa i njegovoj ljekovitosti. Naglašavajući kako su sintetički proizvedeni lijekovi jedno, a biljka kao dar prirode “Boga” ili “univerzuma“ drugo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema nekim procjenama u Hrvatsku se uvozi oko 10 tona kanabisa godišnje, kazao je Bajilo. Nutricionistička istraživanja konopljinih sjemenki, dodaje, govore da nemaju premca u hranjivosti, sadrže antioksidanse, bjelančevine, karotene, fitosterole, fosfolipide, minerale, jedan su od najvećih izvora proteina u prirodi. Izvor su vitamina, bjelančevina i aminokiseline, a blagotvorna su za liječenje epilipsije, multipla skleroze i drugih bolesti.

Različite primjene

Analize su pokazale i visoki ekonomski potencijal koji pruža proizvodnja konoplje. Uzgajanje konoplje kao i prerada nekada je bio jedan od najunosnijih poslova u svijetu, do 20. stoljeća bila je najisplativiji usjev na tržištu. Koristi se kao hrana, lijek, miris, energent, gradivni i odjevni materijal, stočna hrana, za industrijske proizvode, kao i ‘uživanje’. Ekološki održiva konoplja ne zahtijeva herbicide i pesticide kod uzgoja, stvara humus, čisti tlo i upija velike količine ugljika iz atmosfere, istaknuto je na tribini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tihana Petrović Leš s Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju, predstavila je važnost konoplje za izgradnju hrvatskog nacionalnog identiteta. Narodne nošnje, njihova izrada i značenje, ističe, bitni su za hrvatsku tradiciju, a ujedno sudjeluju u izgradnji lokalnih identiteta. Tradicija upotrebe konoplje u Hrvatsku dolazi iz srednje Europe. Biljka raste čak do 2.5 metara i zbog teškog procesa obrade, taj su posao radili i muškarci, tkalci. Smanjenom proizvodnjom narodnih nošnji, od kudelje su se više pravile prostirke, vreće za različite namjene… Imala je kudelja svoje magijske i simboličke moći, prema narodnim običajima na poklade “skakalo se u vis” uz uzvik “neka ti konoplja bude i viša, za dobru godinu”. Posljednji dijelovi strojeva za obradu konoplje prodani su 2006. godine, a Baranja svoju tradiciju obrade čuva do 1960-ih.

Kustosica Etnografskog muzeja Gordana Viljetić svoje izlaganje usmjerila je prema narodnoj medicini. U tzv. ljekarušama za ljude i životinje u koje su se stoljećima zapisivali narodni lijekovi, a najviše ih je sačuvano iz 19. i 20. stoljeća, spominju se “izvorne recepture” i blagotvorna svojstva konoplje za kožne i crijevne bolesti, opekline, za uho, kašalj, grčeve, srce, za zmijski ugriz ili bolesnu stoku. Spominje se konoplja i kao apotropej pa ako njome vežemo djetetu pupkovinu ‘bit će zdravo’. I životinje prepoznaju tu biljku, jer postoje svjedočanstva da jeleni kopaju konopljino korijenje ukoliko imaju otvorene rane, rekla je Viljetić.

Posljedice uključuju depresiju, paranoju i shizofreniju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slavko Sakoman iz Povjerenstva za analizu i preporuke primjene indijske konoplje/kanabinoida u medicinske svrhe, objasnio je koje su medicinske indikacije za korištenje ove biljke. U kanabisu se kriju brojni sastojci, poznati su samo neki, o drugim spojevima imamo vrlo malo znanje. Štetnim posljedicama konzumacije kanabisa možemo navesti bolesti kao depresija, paranoja, shizofrenija, PTSP, psihotični poremećaji, paranoidna psihoza i slično za što može biti slučaj kod svakog prekomjernog korištenja lijekova. Konoplja je dobar antibiotik, navodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.