U sjedištu UN-a u New Yorku 19. ožujka održana je panel rasprava o trgovini jajašcima i iznajmljivanju maternica odnosno suvremenim načinima asistirane reprodukcije, navodi zdravstveniodgoj.com.
Tema rasprave su bili i problem neplodnosti i rješenja koje nude prirodne metode začeća.
Organizatori su obiteljska udruga C-FAM, domaćin je bio i predstavnik Svete Stolice pri UN-u nadbiskup Auza koji je otvorio panel raspravu.
Jedno od najzanimljivijih izlaganja imala je režiserka dokumentarnih filmova “Eggsploitation” i “Breeders” Jennifer Lahl koja je prikazala isječke iz svojih filmova odnosno dijelove razgovora sa ženama koje pate od zdravstvenih problema i neplodnosti zbog toga što su “donirale” svoja jajašca.
Velika zainteresiranost za dokumentarce o “proizvodnji beba”
UN-ova dvorana bila je ispunjena do zadnjeg mjesta, a vani su ljudi čekali u redu kako bi ušli i čuli o načinima ‘industijske proizvodnje’ djece.
“Proizvodnja beba, kupovina i prodaja jajašca, iznajmljivanje maternica, sve preko interneta,” govori Jennifer Lahl. “Mi više nemamo prokreaciju, mi proizvodimo djecu, sklapamo obitelji.”
Jennifer Lahl, nekad medicinska sestra u pedijatriji, danas režira dokumentarne filmove. Njezini dokumentarci istražuju “vrli novi svijet” proizvodnje beba na način koji se protivi ljudskom dostojanstvu.
Asistirana reprodukcija, odnosno oplodnja uz uključivanje trećih osoba, koristi jajašce, spermu ili maternicu trećih osoba kako bi se začelo dijete. Iako se uz ovakve postupke veže naziv “doniranje” i smatra ih se altruističkim zbog toga što nude izlaz parovima koji ne mogu začeti ili iznijeti trudnoću i zasnovati obitelj, obično se radi o razmjeni za novac te je novac, a ne altruizam, taj koji potiče ove aktivnosti, zbog čega sve može poprimiti oblik prisile.
Rasprava se obično fokusira na one koji žele dijete. Početkom ovog tjedna svjedočili smo napadu na modne dizajnere Dolce & Gabbanu koji su kritizirali “iznajmljivanje maternica, kataloški odabir sjemena”. Pjevač Elton John imao je ispade bijesa i optužio ih riječima “sramite se zbog toga što upirete svoje prstiće i osuđujete” reproduktivne tehnologije koje su “homoseksualcima i heteroseksualcima” omogućile da ostvare snove o djeci.”
Lahl je odlučila istražiti što se događa sa ženama čija se tijela koriste za začeće i rađanje djeteta drugim ljudima.
“Eggsploitation” – o mladim ženama koje će se neoprezno upustiti u prodaju svojih jajašaca
Kao medicinska sestra Lahl se susretala s pacijentima koji se bore sa stvarnim štetnim posljedicama asistirane reprodukcije. Neke od žena imale su ozbiljne zdravstvene probleme. Napravila je dokumentarac “Eggsploitation” koji se bavi industrijom koja pronalazi “mlade, plodne žene koje će se neoprezno upustiti u prodaju svojih jajašaca i time dovesti svoj život i zdravlje u opasnost.”
“Trbuh mi je bio toliko nadut da sam jedva disala”, rekla je žena u isječku dokumentarca koji je prikazan publici.
“Odlučila sam prodati svoja jajašca. To je naštetilo mojim reproduktivnim organima,” izjavila je druga žena u filmu.
O zdravstvenim komplikacijama koje imaju žene koje prodaju svoja jajašca ne vode se nikakvi statistički podaci niti se rade znanstvene studije.
“Žene za rasplod: Niža klasa žena”- problemi vezani uz surogatstvo
Drugi dokumentarac iste autorice zove se “Žene za rasplod: Niža klasa žena” (Breeders: A Subcategory of Women) i sadrži razgovore sa ženama koje su bile surogat majke, bilo dobrovoljno ili čak prisilno, tj. bez svojega pristanka.
Žene budu namamljene u surogatstvo jer one to vide kao način da pomognu nekom članu obitelji, prijatelju ili paru koji želi “izgraditi” obitelj. Ipak, ova je praksa opterećena raznim neželjenim i neočekivanim problemima koji mogu imati tragičan ishod budući da se trudnoća pretvara u plaćenu uslugu, a novorođena beba u proizvod.
Neki slučajevi surogatstva idu čak i dalje od iskorištavanja ili prisile. Jedna žena opisuje kako su joj blizanci oteti u bolnici te su predati ocu. Sve do tog trenutka mislila je da će svoju djecu odgajati u zajedničkom aranžmanu s ocem, s kojim je gajila platonsko prijateljstvo. Nije ni bila svjesna činjenice da ju taj muškarac koristi kao “ženu za rasplod” za sebe i svog muškog partnera.
“Kako možemo promicati pravednost za sve uključene u proces reprodukcije ukoliko se radi o aranžmanima s trećim osobama?”, pita se Lahl.
Nadbiskup Auza: Uvijek moramo povezati ono što možemo napraviti s onim što smijemo napraviti
Za parove koji se bore s neplodnošću govorilo se o tome kako prirodne metode mogu izliječiti probleme koji su uzrok tomu. Dr. Mary Martin ispričala je publici slučajeve pacijenata koji su iskušavali vrlo skupe suvremene metode prije negoli su joj se obratili. U kratkom vremenskom roku mnogi od njih su začeli.
“Da bi nam znanost služila umjesto da nam šteti, uvijek moramo povezati ono što možemo napraviti s onim što smijemo napraviti,” rekao je nadbiskup Auza, predstavnik Svete Stolice pri UN-u.
Nadbiskup je bio domaćin panel rasprave zajedno s organizacijom C-Fam (koja je izdavač newslettera Friday Fax). Cilj ove rasprave bio je staviti u središte zanimanja načine „začeća djece koji u potpunosti poštuju ljudsko dostojanstvo žena, muškaraca i djece. Kao i probleme koji nastaju kada postanu popularne reproduktivne tehnike koje ne poštuju u potpunosti ljudsko dostojanstvo.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa