Petrov u Bratislavi: Ciljane kontrole putnika umjesto nepreglednih kolona na granici

Foto: Fah

Uredba EU o strožoj kontroli granice ne smije ugrožavati slobodu kretanja kao jednu od temeljnih vrijednosti Unije i stvarati goleme kolone na graničnim prijelazima, izjavio je u ponedjeljak u Bratislavi predsjednik Sabora Božo Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petrov sudjeluje je na Konferenciji predsjednika parlamenata članica Europske unije u Bratislavi, gdje se raspravljalo o budućnosti EU-a kao globalnog čimbenika u kontekstu suvremenih globalnih promjena te o ulozi nacionalnih parlamenata, priopćeno je iz Sabora.

U svom govoru sudionicima konferencije Petrov je istaknuo da europskim građanima, koji su sve zabrinutiji za svoju sigurnost, treba ponuditi jasne odgovore osmišljavajući sustavna, učinkovita i trajna rješenja za postojeće izazove.

Kazao je i da odgovori na pitanja ilegalnih migracija, terorističkih prijetnji i drugih potencijalnih sigurnosnih prijetnji, između ostalog, leže u ciljanim kontrolama putnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je kako primjena Uredbe kojom se želi odgovoriti na potrebe za povećanim mjerama sigurnosti ne bi smjela ugroziti slobodu kretanja kao jednu od temeljnih vrijednosti Europske unije stvaranjem nepreglednih kolona na graničnim prijelazima, posebno ne između država članica Europske unije.

Istodobno je slovenski premijer Miro Cerar u slovenskom parlamentu rekao da će Slovenija nastaviti sustavne kontrole na graničnim prijelazima s Hrvatskom jer na to obvezuju promjene šengenske uredbe i tek će povremeno provoditi blaže ciljane kontrole, ovisno o procjeni rizika i duljini čekanja.

Petrov je u Bratislavi također izrazio očekivanje da će se Hrvatska uskoro priključiti šengenskom prostoru te da će se proces proširenja Europske unije nastaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku konferencije predsjednici parlamenata raspravljat će o praksama i najboljim primjerima približavanja parlamenata građanima, uporabi novih tehnologija za komunikaciju s građanima te sudjelovanju stručnjaka, predstavnika civilnog društva i građana u radu parlamenata.

Planirano je da će Konferencija završiti usvajanjem zaključaka o raspravljenim temama, a koji, među ostalim, sadrže i odluku o uspostavi zajedničke skupine za parlamentarni nadzor nad aktivnostima Europola koja bi trebala početi s radom nakon stupanja na snagu nove Uredbe o Europolu u svibnju ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.