Uskok optužio 52 osobe zbog prijevara osiguravajućih kuća

Foto: fah

Uskok je pred osječkim Županijskim sudom podigao optužnicu protiv dvojice vinkovačkih odvjetnika, voditeljice hitnog prijema u vinkovačkoj bolnici i iločkog policajca koje tereti da su se zajedno s još 48 osoba udružili radi prijevare osiguravajućih društava, odnosno naplate odšteta temeljem lažne medicinske dokumentacije o ozljedama u prometnim nesrećama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na vrhu kriminalnog lanca navodno su bili vinkovački odvjetnici otac Marko i sin Željko Drnasin, policajac Marinko Čorić i liječnica Mirjana Petrović Lukačević.

Ne navodeći imena osumnjičenika Uskok je na svojoj internetskoj stranici izvijestio da optužene tereti za zločinačko udruživanje, primanje i davanje mita, zlouporabu položaja i ovlasti, zlouporabe osiguranja, prijevare, prijevare u pokušaju te poticanje na zlouporabu položaja i ovlasti.

Skupinu je navodno u “zajedničko djelovanje” povezao prvookrivljeni odvjetnik, nakon čega je iločki policajac ulazio u službene biltene i posredniku dojavljivao podatke o sudionicima prometnih nesreća i njihove adrese. Po potrebi je iz sustava izvlačio i druge podatke o nesrećama, a za svoj je doprinos dobivao mjesečne naknade od dvije do četiri tisuće kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na temelju policijskih podataka četvrtookrivljeni posrednik je kontaktirao sudionike prometnih nesreća, neistinito se predstavljajući kao zaposlenik odvjetničkog ureda i nudio im zastupanje. Pritom ih je “upućivao kako mogu ostvariti naknadu štete i davao im upute da simuliraju bolove u predjelu vrata, glavobolju i postojanje strahova uslijed prometne nesreće, posebno naglašavajući kako se ti bolovi i ozljede medicinski ne mogu osporiti”, navodi Uskok.

Dodaju da su lažni oštećenici po posrednikovom naputku potom odlazili kod optužene vinkovačke liječnice s kojom je Drnasin prije dogovorio hitan prijem, a nakon toga i “nepotrebno liječenje i terapeutske postupke kako bi se prikupljanjem neistinite medicinske dokumentacije ostvarila čim veća neosnovana naknada nematerijalne štete”.

Po dovršetku tobožnjeg liječenja odvjetnici su u ime okrivljenih lažnih oštećenika osiguravajućim društvima podnosili zahtjeve za naknadu štete, svoje troškovnike i neistinitu medicinsku dokumentaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od kolovoza 2015. do 10. veljače ove godine optuženi odvjetnici su podnijeli zahtjeve za naknadu nematerijalne štete od preko 300 tisuća kuna i zahtjeve za naknadu odvjetničkog troška od preko 35 tisuća kuna. Osiguravajuća društva su temeljem lažne dokumentacije u konačnici isplatila 54.915 kuna odštete i 13.750 kuna odvjetničkih troškova, izvijestio je Uskok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.