Beč je jedina metropola koja unutar grada ima nekoliko stotina hektara vinograda: Jedan se nalazi i u samom centru grada

Foto. EurocommPR

Sa svojih preko 700 hektara vinograda Beč je jedina metropola u svijetu koja u sklopu grada posjeduje ekonomski značajno vinogradarstvo. Osim velikih vinogradarskih područja u gradskim četvrtima Döbling, Ottakring i Floridsdorf na trgu Schwarzenbergplatz već se oko 150 godina nalazi jedini vinograd u centru grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U najmanjem bečkom vinogradu u vrtu ispred Palače nadvojvode Ludwiga Viktora preko 20 se godina tradicionalno odvija berba grožđa u kojoj je prije nekoliko dana sudjelovao i bečki gradonačelnik Michael Ludwig.

„Vino je neposredno povezano s načinom života u našem gradu i istovremeno važan gospodarski faktor,“ rekao je Ludwig tom prilikom. Zaključio je da u Beču postoje strogo zaštićene vinogradarske površine, što doprinosi visokoj kvaliteti života u gradu.

Takav kultivirani krajolik važan je prostor za odmor iz kojeg se dobivaju razne izvrsne vinske sorte. Oko 50 do 60 boca miješanog vina, koje obrađivanjem ovog posljednjeg vinograda u centru Beča proizvodi vinarija Mayer am Pfarrplatz, i ove će godine ponovo biti prodano na dražbi u dobrotvorne svrhe. U Beču postoji više od 180 vinarija koje svake godine proizvedu oko 20.000 hektolitara vina. Pritom oko 80 % vinogradarskih površina otpada na uzgoj za proizvodnju bijelih, a oko 20 % na uzgoj za proizvodnju crnih vinskih sorta. Najčešće se proizvode veltlinac zeleni, rizling rajnski, pinot bijeli, chardonnay i graševina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim tradicionalnih vinskih konoba (Heuriger) u vinsku kulturu grada spada i zaštićena miješana vinska sorta „Wiener Gemischter Satz“. Ovo vino proizvodi i vinarija Cobenzl, jedna od najpoznatijih bečkih vinarija kojom više od 100 godina upravlja grad Beč, a koja je nedavno odlikovana certifikatom održivosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.