Brexit bi Frankfurtu mogao donijeti 100 tisuća novih radnih mjesta

Foto: Thinkstock

Očekivana masovna selidba bankara iz Velike Britanije zbog Brexita mogla bi u naredne četiri godine donijeti do 100 tisuća novih radnih mjesta na području metropolitanske regije Frankfurta, pokazuje istraživanje objavljeno u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je naručila lobistička organizacija Frankfurt Main Finance a vremenski se poklopilo s vodećom pozicijom Frankfurta na početku nadmetanja za plodove Brexita.

Autori istraživanja iz škole menadžmenta WHU-Otto Beisheim navode kako se očekuje da će britanska referendumska odluka o izlasku iz EU osigurati Frankfurtu 10 tisuća novih radnih mjesta u bankarskom sektoru, što će imati multiplikativne efekte na ostale sektore.

“Novi zaposlenici banaka povećati će potražnju za stambenim prostorom, infrastrukturom, prijevozom, obrazovanjem, zdravstvenom njegom, potrošačkom robom, hranom i tako dalje”, kažu istraživači s njemačke visokoškolske institucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polazeći od očekivanja da će inicijalni ‘šok zbog Brexita’ donijeti 10 tisuća bankarskih poslova, te pretpostavljajući da će stope gospodarskog rasta ostati stabilne, izračunali su da će samo u gradu Frankfurtu biti stvoreno još 21.300 novih radnih mjesta izvan bankarskog sektora.

‘Najoptimističniji scenarij’ predviđa da bi metropolitanska regija Frankfurt Rajna-Majna, koja uključuje gradove udaljene i do 80 kilometara prema jugu, mogla doživjeti uzlet u vidu gotovo 88 tisuća dodatnih nebankarskih poslova, pokazuje istraživanje.

“Budući da efekti Brexita ostanu trajni, tako će i utjecaj na zapošljavanje u nefinancijskom sektoru biti dugoročne prirode”, dodaju autori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoge financijske tvrtke sa sjedištem u Velikoj Britaniji razmatraju preseljenje određenih poslova u gradove u eurozoni s obzirom da riskiraju gubitak dozvola za poslovanje s klijentima u EU u trenutku kada Britanija u ožujku 2019. definitvno napusti Uniju.

Frankfurt, sjedište Europske središnje banke (ECB), zauzeo je vodeću poziciju u utrci za privlačenje bankara koji se spremaju napustiti London.

Velike američke i azijske banke, uključujući Goldman Sachs i japanske Nomuru, Daiwu i Sumitomo, već su se odlučile za grad na rijeci Majni pretpostavivši ga konkurentima poput Amsterdama, Dublina i Pariza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Frankfurt se također smatra favoritom za udomljavanje Europske agencije za nadzor banaka, koja će također napustiti aktualno sjedište u Londonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.