Demografija u Sloveniji: Nakon 11 godina prvi put više umrlih nego rođenih

Foto: Thinkstock

U Sloveniji je lani rođeno 20.241 djece, a umrlo je 20.509 osoba, što je prvi put nakon 11 godina da je država s malo više od dva milijuna stanovnika opet zabilježila negativni prirodni prirast, objavio je u petak državni zavod za statistiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle je godine umrlo skoro deset ljudi na tisuću stanovnika, odnosno u prosjeku 56 na dan. Stopa mortaliteta u 2017. bila je druga najviša nakon 1983., kad je umrlo 20.703 stanovnika.

Muškarci su lani umirali prosječno stari 74 godine, a žene u dobi od 81 i pol godine. Prosječan životni vijek stanovnika u zadnjih je 30 godina povećan za devet godina, a zanimljivo je da je najduži na zapadu zemlje, dok se prema istoku postupno smanjuje, pokazuju statistički podaci.

Najčešći uzrok smrti i lani su bile kardiovaskularne bolesti (39%), slijede oboljenja od karcinoma (31,1%), ozljede i trovanja (7,2%), bolesti dišnih puteva (6,2%) te bolesti probavnih organa (4,4%).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše djece u Sloveniji rađaju žene u životnoj dobi od 27 do 32 godine, a u prosjeku su one koje rode po prvi put stare 29 i pol godina. Zabilježeno je i 363 slučajeva rođenja blizanaca.

Među lani rođenim bebama njih 43 posto rođeno je unutar bračnoj zajednici, a ostale izvan braka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.